Στο ΟΑΚΑ προσκυνάνε και οι…βασίλισσες

Στο ΟΑΚΑ είναι δύσκολα για όλες της ομάδες που το επισκέπτονται, και αυτό το ένιωσε και η Ρεάλ Μαδρίτης η οποία ηττήθηκε με 88-82, με τον Παναθηναϊκό να επιστρέφει στις νίκες, φτάνοντας το ρεκόρ του στο 15-11 και αγγίζοντας και πάλι την 5η θέση στην Ευρωλίγκα. Με αυτή τη νίκη το «τριφύλλι» έκανε σημαντικό βήμα ώστε να διασφαλίσει την είσοδο του στην οκτάδα, έχοντας την ευκαιρία να εδραιωθεί σε αυτή στο επερχόμενο παιχνίδι με την Αρμάνι (21/3) στο ΟΑΚΑ. Στον αντίποδα η Ρεάλ υποχώρησε στο 19-6, με τον Ολυμπιακό να έχει την ευκαιρία να την πιάσει βαθμολογικά με νίκη στο ΣΕΦ απέναντι στην Γαλατάσαραϊ.

Με τον Νικ Καλάθη και τον Τζέιμς Γκιστ στη βασική πεντάδα ξεκίνησε τον αγώνα ο Παναθηναϊκός. Ο Αμερικανός φόργουορντ έδειξε πως ήταν έτοιμος από καιρό και νωρίς-νωρίς συνεργάστηκε με τον αρχηγό των «πράσινων» προσφέροντας δύο εντυπωσιακές φάσεις και σηκώνοντας το ΟΑΚΑ στο… πόδι. Παρ’ όλα αυτά το «τριφύλλι» δεν μπόρεσε να ξεφύγει και οι φιλοξενούμενοι, με πέντε διαδοχικούς πόντους του Σέρχιο Γιουλ προσπέρασαν 14-13. Σ’ εκείνο το σημείο ήταν η σειρά των γηπεδούχων να «τρέξουν» ένα σερί 6-0 για το 19-14 στο 9’. Τελικά το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 21-19.Η δεύτερη περίοδος άρχισε μ’ ένα γρήγορο 5-0 για τους γηπεδούχους, χάρη σε τρίποντο του Τζέιμς και άλεϊ ουπ κάρφωμα του Γκάμπριελ. Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο πάντως βρήκε άμεσα τις απαντήσεις και ισοφάρισε σε 26-26 στο 13’. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να προηγηθεί με 33-28, αλλά για μία ακόμα φορά το προβάδισμά του αυτό το έχασε γρήγορα. Στο 18’, ο «ζεστός» Ρούντι Φερνάντεθ έβαλε μπροστά τους Ίβηρες με 35-33 και ο Τσάβι Πασκουάλ κάλεσε αμέσως τάιμ άουτ. Τα όσα είπε ο Καταλανός στους παίκτες του έπιασαν τόπο, με το «τριφύλλι» να προσπερνάει και να ολοκληρώνει το ημίχρονο προηγούμενο με 43-41. Τέσσερις διαδοχικοί πόντοι του Ρίβερς ανέβασαν την διαφορά στο +6 για την ελληνική ομάδα στο 22’ (47-41). Η Ρεάλ κατάφερε ξανά να επιστρέψει και να πλησιάσει, αλλά δύο διαδοχικά κλεψίματα στον Γιουλ από τους Καλάθη και Φελντέιν βοήθησαν τους «πράσινους» να διατηρήσουν ένα προβάδισμα πέντε πόντων (53-48, 26’) πριν διακοπεί ο αγώνας για τηλεοπτικό τάιμ άουτ. Δύο συνεχόμενα τρίποντα από τους Ντόντιστς και Ράντολφ έβαλαν μπροστά τη «Βασίλισσα» με 54-53. Ο Παναθηναϊκός είχε «κολλήσει» αλλά και οι φιλοξενούμενοι δεν ξέφυγαν, με αποτέλεσα στο 30’ ο φωτεινός πίνακας του γηπέδου να γράφει 58-58 έπειτα από «βόμβα» του Φελντέιν στην εκπνοή. Η ενέργεια που έβγαζε στο παρκέ ο Τζέιμς Γκιστ έκανε την διαφορά και στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Οι κυπελλούχοι Ελλάδας με όπλο τους την πολύ καλή άμυνα προηγήθηκαν 64-61 στο 34’ και ο Λάσο πήρε τάιμ άουτ. Μέσα σε δύο λεπτά οι πρωταθλητές Ισπανίας κατάφεραν να προσπεράσουν, πριν ισοφαρίσει ο Κρις Σίνγκλετον με δύο βολές στο 36’ (68-68). Το «πράσινο» σερί έφτασε το 7-0 και με τρομερό τρίποντο του Σίνγκλετον το ΟΑΚΑ πήρε… φωτιά για το 73-68 στο 37’. Ο Τζέιμς με ανάποδο λέι απ διαμόρφωσε το 75-69, πριν ο Γιουλ μειώσει σε 75-71 και ο Πασκουάλ πήρε άμεσα τάιμ άουτ. Το τρίποντο του Φερνάντεθ έγραψε το 77-74 στο 38’, αλλά 61’’ πριν το φινάλε ο Τζέιμς με μεγάλο τρίποντο ανέβασε ξανά την διαφορά στους έξι (80-74) και φάνηκε να τελειώνει την υπόθεση νίκη. Πράγματι αυτό είχε συμβεί και ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις επιτυχίες με τελικό σκορ 88-82. Οι θριαμβευτές είχαν πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Ο Κρις Σίνγκλετον ηγήθηκε στον τομέα του σκοραρίσματος με 21, ενώ περισσότερους από δέκα σκόραραν και οι Τζέιμς, Φελντέιν, Ρίβερς και Γκιστ. Για τους ηττημένους ο Ράντολφ ξεχώρισε με 13, ενώ χαμηλά έμεινε ο Σέρχιο Γουλ ο οποίος σταμάτησε στους δέκα.