Πράσινη απόδραση με Ρίβερς από το ΣΕΦ

Προβάδισμα για την πρώτη θέση στο πρωτάθλημα πήρε ο Παναθηναϊκός, αφού νίκησε με 68-71 τον Ολυμπιακό, στο άδειο ΣΕΦ, δείχνοντας μεγαλύτερη ψυχραιμία από τους «ερυθρόλευκους» στο τέλος του παιχνιδιού. Με τον εαυτό τους θα πρέπει να τα έχουν οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου, που απώλεσαν διαφορά εννιά πόντων, ενώ διαμαρτύρονται για φάουλ στην προτελευταία φάση του αγώνα. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να μπαίνει πιο συγκεντρωμένος στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Ματ Λοτζέσκι να σημειώνει και το πρώτο του καλάθι (τρίποντο) απέναντι στην παλιά του ομάδα.

Ωστόσο, οι «πράσινοι» δεν έμειναν το ίδιο συγκεντρωμένοι στην άμυνά τους και αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι βολές του Γιώργου Πρίντεζη να δώσουν προβάδισμα ενός πόντου στους «ερυθρόλευκους» στο τέλος της περιόδου (16-15). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι εναλλαγές στο προβάδισμα ήταν συνεχείς, με τις διαφορές να μην είναι μεγαλύτερες των τριών πόντων. Ο Ολυμπιακός κατάφερε, προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, να διασπάσει την άμυνα του Παναθηναϊκού με μεγαλύτερη συχνότητα και να πάρει μια διαφορά τεσσάρων πόντων, την οποία και διατήρησε, μέχρι να κατευθυνθούν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια (40-36). Με καλύτερη ψυχολογία στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε ο Παναθηναϊκός και κατάφερε να περάσει και μπροστά στο σκορ με τέσσερις πόντους διαφορά (47-51). Παρόλα αυτά ο Ολυμπιακός αντέδρασε και επανήλθε στο σκορ παίρνοντας πόντους από τον-πολύ καλό-Τζαμέλ ΜακΛίν και τον-επίσης καλό-Χόλις Τόμπσον. Ο Αμερικανός σέντερ ήταν και αυτός που έδωσε το προβάδισμα στους «ερυθρόλευκους» με buzzer beater στην εκπνοή του δεκαλέπτου (54-52). Η τελευταία περίοδος του αγώνα προμήνυε… μάχη ανάμεσα στις δύο ομάδες, όμως ο Ολυμπιακός ήταν πολύ καλύτερος αμυντικά και σε συνδυασμό με την αστοχία των «πράσινων» κατάφερε να πάρει διαφορά εννιά πόντων πολύ νωρίς (61-52, 32’και 65-56 στο 34′). Και εκεί που όλα έδειχναν πως είχαν πάρει το δρόμο τους για τους «ερυθρόλευκους», ο Πρωταθλητής Ελλάδας κατάφερε να γυρίσει το ματς με τον Ρίβερς να βάζει μπροστά τον Παναθηναϊκό με τρίποντο (66-67). Οι «πράσινοι» άντεξαν μέχρι το τέλος και πήραν την νίκη με 68-71, ενώ οι «ερυθρόλευκοι» διαμαρτύρονται για φάουλ που δεν δόθηκε στην προτελευταία φάση του παιχνιδιού.