Πέρασε αλώβητος από την Πόλη και έμεινε στη κορυφή

Με τον καλύτερο τρόπο έφερε εις πέρας τη νέα διπλή αγωνιστική της Ευρωλίγκας ο Ολυμπιακός, επικρατώντας της Αναντολού Εφές 61-58 εκτός έδρας, μετά τη νίκη επί της ΤΣΣΚΑ την Τετάρτη (20/12). Οι Πειραιώτες παρά τις απουσίες, τα πολλά λάθη (15 συνολικά), αλλά και την έλλειψη ενέργειας από την υπερπροσπάθεια κόντρα στη ΤΣΣΚΑ, έπαιξαν όσο χρειάστηκε και απέφυγαν δυσάρεστες εκπλήξεις στην Τουρκία. Καθοριστικός στο τέλος ο Σπανούλης, ο οποίος με τρίποντο 1′ πριν το τέλος έκανε το 56-59, όπως και ο ΜακΛιν που πήρε επιθετικό ριμπάουντ  στα 26» πριν το τέλος και με δύο βολές, διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Τυχεροί στο φινάλε οι «ερυθρόλευκοι», άστοχος ο ΜακΚόλουμ σε αμαρκάριστο τρίποντο ισοφάρισης. Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι και με τους Ρόμπερτς και Τόμπσον να βρίσκουν λύσεις επιθετικά, πήρε προβάδισμα 10 πόντων, με την πρώτη περίοδο να κλείνει τελικά στο 9-17. Ο Τόμπστον συνέχισε «ζεστός» βρίσκοντας απαντήσεις σε όλες τις προσπάθειες της Εφές, η οποία βρήκε ένα μικρό 6-0 σερί που κόπηκε από τον Ιωάννη Παπαπέτρου. Κάπως ετσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 25-33. Η Εφές μπήκε… φουριόζα στο δεύτερο ημίχρονο και με τον ΜακΚόλουμ να κάνει ζημιά, έφτασε στον πόντο το παιχνίδι στα μέσα της περιόδου. Κάπου εκεί οι Πειραιώτες «ξύπνησαν» και ανέβασαν την απόδοσή τους, με την περίοδο να κλείνει στο 39-45. Οι Τούρκοι δημιούργησαν προβλήματα στον Ολυμπιακό, κάνοντας σπουδαία δουλειά στην άμυνα. Έτσι, μετά από περίπου 30 λεπτά βρέθηκε ξανά μπροστά στο σκορ. Εκεί «μίλησαν» οι Παπαπέτρου και Σπανούλης που με μεγάλα σουτ έφεραν τον Ολυμπιακό μπροστά. Ο ΜακΛίν ήταν ψύχραιμος από την γραμμή των βολών, η Εφές αστόχησε στην τελευταία της επίθεση και κάπως έτσι ο Ολυμπιακός έφυγε από την Πόλη με τη νίκη, που τον κρατάει στην πρώτη θέση. Κορυφαίος παίκτης της ομάδας του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν ο αρχηγός των Πειραιωτών, με 12 πόντους (1/3 2π., 3/6 3π., 5 λάθη), ενώ ακολούθησε ο Χόλις Τόμπσον με 11 πόντους (4/4 2π., 0/1 3π.). Εξαιρετικός για μια ακόμη φορά ήταν ο Τζαμέλ ΜακΛιν (9π., 7 ριμπ., 3ασίστ), ενώ από τους ηττημένους, ξεχώρισαν Σιμόν και ΜακΚόλουμ με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα.