Παγκόσμια Λίβερπουλ

Στην κορυφή του κόσμου η Λίβερπουλ που κέρδισε με 1-0 τη Φλαμένγκο και σήκωσε το Παγκόσμιο Κύπελλο συλλόγων για πρώτη φορά στην ιστορία της. Στα πρώτα κιόλας δευτερόλεπτα, ο Κάιο γλίστρησε αλλά ο Φιρμίνο αστόχησε από κοντά και στο 3’ ο Χέντερσον άνοιξε δεξιά στον Σαλάχ που έβγαλε για τον Κεϊτά κι εκείνος αστόχησε από ιδανικό σημείο.

Στο 26’ ο Ενρίκε άδειασε τον Άρνολντ αλλά κόπηκε από τον Γκόμες και στο 50’ ο Άλβες είπε όχι σε σουτ του Άρνολντ. Στο 53’ ο Άλισον έσωσε μετά από σουτ του Μπαρμπόσα και στο 55’ ο Φιρμίνο έχασε απίθανη ευκαιρία με κεφαλιά ενώ στο 66’ το σουτ του Μπαρμπόσα πέρασε λίγο έξω. Το ματς πήγε στη παράταση όπου στο 99ο λεπτό, ο Χέντερσον έβγαλε κάθετα στον Μανέ, εκείνος έστρωσε στον Φιρμίνο και ο Βραζιλιάνος πλάσαρε για το 1-0. Στο 101’ ο Άλβες είπε όχι σε διαδοχικά σουτ του Σαλάχ όπως έκανε και στο 113’ σε εκτέλεση φάουλ του Άρνολντ. Ήταν ένα τρόπαιο που έλειπε από την συλλογή της Λίβερπουλ. Τρεις τελικούς είχε παίξει (οι δύο στην παλιά μορφή του θεσμού ως Διηπειρωτικό κύπελλο) και τους τρεις τους είχε χάσει, μία φορά είχε αρνηθεί να αγωνιστεί (στην θέση της η Γκλάντμπαχ) και κάπως έτσι, η Λίβερπουλ δεν είχε στεφθεί ποτέ παγκόσμια πρωταθλήτρια.