Ο Παναθηναϊκός μπήκε φουργιόζος στο 2018

Ο Παναθηναϊκός πέτυχε σημαντική νίκη στο ΟΑΚΑ, επικρατώντας με σκορ 90-79 κόντρα στην Εφές, στα πλαίσια της 16ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα. Οι παίκτες του Πασκουάλ έδειξαν ορεξάτοι μπροστά στους φιλάθλους του Παναθηναϊκού, με την Εφές να δείχνει αδύναμη να αντισταθεί απέναντι στο “τριφύλλι”, με τους «πράσινους» να έχουν καλή αμυντική λειτουργία στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, ενώ μεγάλο ρόλο έπαιξε και το ποσοστό που είχαν από την γραμμή του τριπόντου (53,8 14/26). Ο Παναθηναϊκός πλέον έχει ρεκόρ 11-5, παραμένοντας στην πρώτη τριάδα του βαθμολογικού πίνακα, ενώ η Εφές παρέμεινε στην προτελευταία θέση, με ρεκόρ 4-12.

Κορυφαίος παίκτης για τον Παναθηναϊκό, ήταν ο Νικ Καλάθης, ο οποίος ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 17 πόντους, 9 ασίστ και 3 ριμπάουντ, ενώ πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Νίκος Παππάς, σημειώνοντας 16 πόντους. Από πλευράς Εφές, ο Άνταμς ήταν ο παίκτης που έκανε τη διαφορά, με 20 πόντους, με τον Μότουμ να ακολουθεί στο σκοράρισμα με 14 πόντους. Οι «πράσινοι» μπήκαν ορεξάτοι στο παιχνίδι και με ένα επιμέρους 11-4, μετά από εύστοχο σουτ τριών πόντων του Καλάθη, κατάφεραν να πάρουν μία σχετικά καλή διαφορά, με την Εφές ωστόσο να μειώνει τη διαφορά στη συνέχεια και να φέρνει το παιχνίδι στους 2 πόντους (11-9), με τον Άνταμς να ευστοχεί σε τρίποντο σουτ. Από εκείνο το σημείο και μετά όμως, οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ ανέβασαν ρυθμούς και με ένα 10-0, αύξησαν τη διαφορά στο +12 (21-9), ενώ το τελικό σκορ του πρώτου δεκαλέπτου ήταν το 23-12. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι έριξαν τη διαφορά κάτω από τους 10 (23-14) με τον Σίμον. Ο Νίκος Παππάς 4μιση λεπτά πριν από την λήξη του ημιχρόνου, πέτυχε ένα εκπληκτικό καλάθι, δίνοντας προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με +12 (34-22). Το τελικό σκορ ημιχρόνου ήταν το 47-33, με τον Μάρκους Ντένμον να πετυχαίνει ένα σπουδαίο καλάθι λίγο πριν το άκουσμα της κόρνας, στέλνοντας παράλληλα την ομάδα του στα αποδυτήρια με ένα σημαντικό προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι στο δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησαν από εκεί που είχαν σταματήσει, ενώ μετά από σουτ δύο πόντους του Μάρκους Ντένμον, ο Παναθηναϊκός αύξησε τη διαφορά στο +16 (49-33) για πρώτη φορά στο παιχνίδι. Το «τριφύλλι» στη συνέχεια αύξησε κι άλλο την διαφορά του, με τον Ματ Λοτζέσκι να την εκτοξεύει στο +19 (70-51), μετά από σουτ τριών πόντων, ενώ το τελικό σκορ της τρίτης περιόδου ήταν το 70-56. Στο τελευταίο μέρος του αγώνα τα πάντα είχαν κριθεί και το “τριφύλλι” δεν κινδύνεψε σε κανέναν σημείο, παίρνοντας τελικά τη νίκη με σκορ 90-79.