Ο Ολυμπιακός στη παράταση κέρδισε το πλεονέκτημα

Ο Ολυμπιακός κλείδωσε την πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας, καθώς σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι επικράτησε στο Βελιγράδι του Ερυθρού Αστέρα στην παράταση με 66-64. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου αν και είχε τον πλήρη έλεγχο της κατάστασης για 27 λεπτά, έχοντας κρατήσει τους γηπεδούχους στους μόλις 32 πόντους, χρειάστηκε το ατομικό ρεκόρ πόντων του Δημήτρη Αγραβάνη στην Ευρωλίγκα (16 π., 3/3 βολές, 2/3 δίποντα, 3/5 τριπ.) για να επιστέψει στο παιχνίδι, και το νικητήριο καλάθι του Γιώργου Πρίντεζη στα 3,2″ πριν το τέλος, καλάθι που θύμισε το αντίστοιχο που του έδωσε το τρόπαιο στην Κωνσταντινούπολη.

Ο Ολυμπιακός επέβαλλε τον ρυθμό του στην πρώτη περίοδο της αναμέτρησης και προηγήθηκε με 7-15 στο 8′, ενώ η συμπλήρωση των 10′ τον βρήκε στο +8 (9-17) έχοντας για πρώτο σκόρερ τον Γκριν (8π.). Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν την ίδια προσήλωση στα αμυντικά τους καθήκοντα και στην δεύτερη περίοδο, γεγονός που επέφερε εκνευρισμό στους γηπεδούχους. Ο Μπιρτς στο 13′ ανέβασε για πρώτη φορά την διαφορά σε διψήφιο πόντων (11-21), ενώ στη συνέχεια οι Πειραιώτες έφτασαν τρεις φορές στο +13, με την τελευταία να είναι στο 20′, όταν ο Παπανικολάου έγραψε το 17-30. Οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν στο παρκέ για το β” ημίχρονο μεταμορφωμένοι, καθώς κάνοντας επιμέρους σκορ 11-2 μείωσαν σε 28-32 στο 23:33, γεγονός που ανάγκασε τον Γιάννη Σφαιρόπουλου να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Παπανικολάου έδωσε… ανάσα στον Ολυμπιακό οδηγώντας γρήγορα στο 28-39 στα μισά της περιόδου. Οι Σέρβοι, όμως, είχαν αποκτήσει επιθετικό ρυθμό και τρέχοντας σερί 11-0 από το 27′ ως το 30′ μπήκαν στην τέταρτη περίοδο προηγούμενοι με 43-42. Οπως τελείωσε η τρίτη περίοδος, έτσι άρχισε και η τέταρτη, με τους γηπεδούχους να αυξάνουν το σερί τους σε 18-0 για το 50-42 (33:30). Ο Αγραβάνης σχεδόν στα μισά του τέταρτου δεκαλέπτου σταμάτησε το σερί των Σέρβων μειώνοντας μσε 50-45 με τρίποντο, αλλά άμεση ήταν η απάντηση του Τζένκινς, ο οποίος επανέφερε την ομάδα του στο +8 (53-45, 35′). Ο Αγραβάνης, όμως, φώναξε και πάλι «παρών», καθώς με ένα εύστοχο τρίποντο κι ένα… γκολ φάουλ μείωσε σε 53-51 (36′) για την ομάδα του. Ο Μιλουτίνοφ στο 37:20 είχε 0/2 βολές, αλλά το ίδιο έπραξε και ο Λάζιτς και ο Αγραβάνης στο 38′ έκανε το 53-53 (2/2β.). Ο Τζένκινς 1:48 για το τέλος ευστόχησε από τα 6 μέτρα (55-53), αλλά ο Παπανικολάου στο 38:28 έμεινε ψύχραιμος γοα το 55-55. Ο Γκούντουριτς στο 38:48 ευστόχησε υπό την πίεση του Παπαπέτρου σε τρίποντο, αλλά ο Πρίντεζης απάντησε για το 58-58 (39:02). Ο Τζένκινς υπό την πίεση του Αγραβάνη αστόχησε, ο Μάντζαρης έχασε την μπάλα και ο Πρίντεζης σταμάτησε τον Γκούντουριτς. Ο Μάντζαρης πήρε το τελευταίο σουτ για τον Ολυμπιακό, αλλά δεν ευστόχησε πίσω από την γραμμή των 6.75 και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση. Η κούραση των παικτών ήταν εμφανής, με τον Πρίντεζη μάλιστα στα πρώτα 42′ να έχει 1/4 βολές (58-59). Ο Γκούντουριτς με 3/4 βολές έκανε το 61-59 (42′), αλλά ο Παπανικολάου με έμμεσο τρίποντο έγραψε το 61-62 (42:30). Ο Σιμόνοβιτς με ένα μεγάλο κάλαθι έκανε το 63-62, αλλά ο Μάντζαρης με 2/2 βολές επανέφερε την ομάδα του σε θέση οδηγού (63-64, 43:10). Ο Τόμπσον 1:36 πριν από την λήξη ισοφάρισε με 1/2 βολές, ενώ στη συνέχεια οι Μάντζαρης και Τζένκινς αστόχησαν. Ο Σπανούλης στο 44:22 και υπό την πίεση του χρονομέτρου έκανε βήματα, αλλά ο Ολυμπιακός έβγαλε την άμυνα. Ο Παπαπέτρου έπαιξε καλή άμυνα στον Γκούντουριτς και οι διαιτητές κάνοντας την χρήση του instant replay κατέληξαν πως στο 44:40 η μπάλα βγήκε εκτός αγωνιστικού χώρου από τον Γκούντουριτς, ο οποίος πατούσε γραμμή. Ο Ολυμπιακός με καλάθι του Πρίντεζη ύστερα από ασίστ του Γκριν – φάση καρμπόν με εκείνη του 2012 στην Πόλη – πήρε τη νίκη με 64-66, καθώς ο Τζένκινς αστόχησε στην τελευταία επίθεση.