Ο Γιοβάνοβιτς δεν άφησε περιθόρια αμφισβήτησης

Κατά κράτος νίκησε ο Παναθηναϊκός τον Ολυμπιακό. Το σοκαριστικό δεν είναι το 2-0 στο πρώτο ημίχρονο αλλά πως οι νικητές έσβησαν το ματς στο δεύτερο ημίχρονο. Κοντά στη μια ώρα παιχνιδιού είχε ο Ολυμπιακός να πετύχει ένα γκολ, να κάνει κάτι να μπει στο ματς. Και η φάση που καταγράφεται στο δεύτερο ημίχρονο είναι μια κεφαλιά του Μπα ουσιαστικά στο 92’. Είναι πραγματικά εντυπωσιακό πόσο πάνω

από τον Ολυμπιακό είναι ο Παναθηναϊκός. Βέβαια για όσους βλέπουν την μπάλα χωρίς χρωματιστά γυαλιά δεν είναι και καμιά έκπληξη. Ο Παναθηναϊκός είναι μια ομάδα, ένα σύνολο που το δουλεύει δυο χρόνια ο Γιοβάνοβιτς και φέτος οι ποιοτικές προσθήκες έχουν βοηθήσει ώστε να γίνει το step up. Και η ομάδα του Σέρβου κόουτς να διεκδικεί το πρωτάθλημα. Από την άλλη, ο Ολυμπιακός μια ομάδα με 4 προπονητές τη φετινή σεζόν επειδή έχει ποιότητα ατομικά θα κάνει ματς όπως αυτό με τον ΠΑΟΚ. Αλλά αν βρει ομάδα πιο δουλεμένη όπως ο Παναθηναϊκός δεν μπορεί να αντιδράσει όταν βρεθεί πίσω στο σκορ. Το πόσο μπροστά είναι οι πράσινοι φέτος φάνηκε και από το γεγονός πως του βγήκαν του Γιοβάνοβιτς όλες οι κινήσεις στην 11άδα. Μέσα ο Σάντσες αντί Κώτσιρα κανένα πρόβλημα. Μέσα ο Σπόραρ αντί Ιωαννίδη κανένα πρόβλημα. Έξω ο Μαντσίνι ουδέν θέμα γιατί ο Μπερνάρ τακτικά έκανε το καλύτερο του παιχνίδι στην Super League 1. Εδώ έτρεχε πίσω και βοηθούσε. Τραυματίστηκε ο Σάρλια στην αρχή του παιχνιδιού, μπαίνει μέσα ο Μάγκνουσον και δε φαίνεται η αλλαγή.  Όλα βγήκαν, κάτι που φανερώνει το δέσιμο ενός συνόλου.

Πηγή: sportime.gr