Νίκη του Παναθηναϊκού με…υπογραφή του Παππά

Ο Παναθηναϊκός υποδέχτηκε την Φενέρμπασχτσε στο ΟΑΚΑ με τους πράσινους να παίρνουν σπουδαία νίκη στο τέλος με σκορ 70-68, με το Νίκο Παππά να πετυχαίνει ένα μεγάλο σουτ στο τελευταίο δευτερόλεπτο. Ο γκαρντ του «τριφυλλιού» σημείωσε 24 πόντους και όλα τα καθοριστικά καλάθια που χάρισαν το ροζ φύλλο αγώνα στους «πράσινους». Ο 27χρονος γκαρντ πήρε σχεδόν μόνος του το ροζ φύλλο αγώνα για έναν Παναθηναϊκό που πάλεψε κόντρα στους πρωταθλητές Ευρώπης. Πλέον ο Παναθηναϊκός έφτασε το 2-2 μετά από τέσσερις αγωνιστικές, ενώ το ίδιο ρεκόρ έχει και η Φενέρμπαχτσε.

Νωθρό ήταν το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στον εντός έδρας αγώνα με τη Φενέρμπαχτσε. Ο Μπράντλεϊ Ουόναμεϊκερ ξεκίνησε «ζεστός» και με πέντε γρήγορους πόντους όμως ο Νικ Καλάθης με δικούς του πέντε δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν μειώνοντας σε 5-8. Ο Γκιστ ανέλαβε δράση και διαμόρφωσε το 11-13, πριν διακοπεί ο αγώνας λόγω τηλεοπτικού τάιμ άουτ στο 6’ (11-15). Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν αρχικά στο 8’ με τρίποντο του Ντένμον και πέρασε για πρώτη φορά μπροστά χάρη σε σουτ του Ρίβερς (19-17). Ωστόσο το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 19-21. Η δεύτερη περίοδος δεν ξεκίνησε καλά για την ελληνική ομάδα. Το πρόβλημα ήταν κατά κύριο λόγο επιθετικό, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να ξεφύγουν 32-24 στο 16’ και ο Τσάβι Πασκουάλ να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Η απάντηση ήταν άμεση και με δύο τρίποντα του Λεκαβίτσιους και του Γκάμπριελ, μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα αναγκάζοντας αυτή τη φορά τον Ομπράντοβιτς να διακόψει τον αγώνα καλώντας τάιμ άουτ. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο έχοντας προβάδισμα οκτώ πόντων (36-44). Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να μειώσει, αλλά η Φενέρ έβρισκε τις απαντήσεις. Στο 26’ ο Νικ Καλάθης με γκολ-φάουλ μείωσε σε 45-50 και η αναμέτρηση σταμάτησε λόγω τηλεοπτικού τάιμ άουτ με το ΟΑΚΑ να… σηκώνεται στο πόδι και τους οπαδούς να σπρώχνουν από τη δική τους πλευρά τους «πράσινους». Το ματς έφτασε στον πόντο (51-52), οι διαιτητές δεν έδωσαν το φάουλ πάνω στον Σίνγκλετον που θα πήγαινε στις βολές, ο Μέλι ευστόχησε σε τυχερό τρίποντο και στο 30’ ο φωτεινός πίνακας του ΟΑΚΑ έγραφε 53-55. Και στην τελευταία περίοδο το «τριφύλλι» προσπαθούσε με όλες του τις δυνάμεις να ανατρέψει την κατάσταση. Ήταν κοντά κι έχανε διαδοχικές ευκαιρίες για να περάσει μπροστά, με αποτέλεσμα ο Ντατόμε να σκοράρει τρίποντο για το 55-60 στο 34’. Δύο βολές του Αντετοκούνμπο έφεραν το ματς στο καλάθι (58-60) στο 35’ και ο Ομπράντοβιτς κάλεσε τάιμ άουτ. Φυσικά σε αυτό το σημείο και οι διαιτητές έπαιξαν το ρόλο τους χαρίζοντας διαδοχικές βολές στον Βέσελι που εκτέλεσε έξι σερί για το 61-64 στο 36’. Νέο καλάθι του Τσέχου διαμόρφωσε το 61-66 στο 38’ κι ενώ πρώτα ο Παππάς είχε εκβιάσει μία προσπάθεια αντί να δώσει την μπάλα στον ελεύθερο Λοτζέσκι. Ο ίδιος πήρε την προσωπική του ρεβάνς με τρίποντο για το 64-66. Μάλιστα σκόραρε με καλάθι και φάουλ για το 67-66 στο 39’. Οι διαιτητές το πήραν πάνω τους κι έδωσαν βολές αμέσως στη Φενέρ. Ο Ντατόμε είπε ευχαριστώ και στα 51,8’’ έκανε το 67-68. Ο Παππάς όμως με νέο τρίποντο 1,2’’ πριν το φινάλε υπέγραψε τη μεγάλη πράσινη νίκη κόντρα σε όλους και σε όλα.