Με το ένα πόδι στα ημιτελικά ο ΠΑΟΚ

Σημαντικό πρόβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδας πήρε ο ΠΑΟΚ, που επικράτησε με 2-0 του Ατρομήτου στην Τούμπα. Ο Δικέφαλος πέτυχε ένα γκολ στην αρχή και ένα στο τέλος του ματς και θα πάει με καθαρό σκορ στον επαναληπτικό του Περιστερίου. Αναγνωριστικό ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά, με τις δυο ομάδες να μην παίρνουν πολλά ρίσκα και να μη δημιουργούν φάσεις μπροστά στις δυο εστίες. Η πρώτη ήρθε στο 9′ και ήταν για τον Ατρόμητο που λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ.

Ο Βασιλακάκης έκανε το δυνατό σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή αλλά ο Μάτος έδιωξε πάνω στη γραμμή σώζοντας την ομάδα του. Ο ΠΑΟΚ απάντησε με ωραίο πλασέ του Μακ στο 10′ που έφυγε άουτ, αλλά έδειχνε να έχει πρόβλημα στα μετόπισθεν καθώς η άμυνα του έπαιζε ψηλά και δυσκολευόταν να αντιμετωπίσει τους γρήγορους επιθετικούς του Ατρομήτου. Παρόλα αυτά, ήρθε το 19ο λεπτό για να πάρει ο Δικέφαλος το προβάδισμα. Μετά από ωραία προσπάθεια του Τσίμιροτ, ο Σάχοφ με τακουνάκι βρήκε τον Πέλκα, που ήταν όμως σε θέση οφσάιντ και ο τελευταίος με πλασέ από κοντά έκανε το 1-0. Μετά το γκολ, ο ρυθμός έπεσε κάπως, ενώ στο 35′, οι γηπεδούχοι άλλαξαν τα πλάνα τους λόγω του τραυματισμού του σκόρερ Πέλκα, στη θέση του οποίου πέρασε ο Ελ Καντουρί. Το πρώτο μέρος έκλεισε με δυο καλές ευκαιρίες, μία από κάθε ομάδα. Στο 43′,ο Βσιλακάκης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Πασχαλάκη, ενώ στο 45′, ο Κουλούρης με διπλή προσπάθεια δεν κατάφερε να στείλει από κοντά την μπάλα στα δίχτυα. Έτσι, το 1-0 παρέμεινε…Σε χαμηλό τέμπο ξεκίνησε και η επανάληψη. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να κάνει μια διαχείριση του υπέρ του σκορ, έχοντας την μπάλα στα πόδια του, παρόλα αυτά, στο 59′ ο Ατρόμητος απείλησε σε αντεπίθεση, με σουτ Μπουσούλαζιτς που έφυγε άουτ. Στο 64′, ο Πρίγιοβιτς μπήκε στη θέση του Κουλούρη προκειμένου να τονωθεί η επιθετική γραμμή του ΠΑΟΚ, η οποία είχε θέματα. Στο 65′, ο Πασχαλάκης απέκρουσε εντυπωσιακά κεφαλιά του Βασιλακάκη, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Μάτος απάντησε με τον ίδιο τρόπο, με την μπάλα να φέυγει άουτ. Στο τελευταίο κομμάτι του ματς, ο Ατρόμητος πήρε περισσότερα μέτρα στο γήπεδο προσπαθώντας να πετύχει ένα γκολ, ενώ κι από θέση άμυνας έβγαινε γρήγορα σε αντεπιθέσεις. Παρόλα αυτά, ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που έχασε δυο ευκαιρίες (75′-76′) με σουτ του Λημνιού και του Σάχοφ, ενώ στο 79′ πέρασε ο Τζάλμα αντί του Μακ. Στο 85′, ο Μίρκοβιτς έβγαλε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Πρίγιοβιτς, αλλά ένα λεπτό αργότερα δεν τα κατάφερε. Ο Ελ Καντουρί έβγαλε τη σέντρα και ο Σάχοφ με ωραία κεφαλιά έκανε το 2-0. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ του ματς…