Με Αραούχο η ΑΕΚ "άλωσε" την Νέα Σμύρνη

Η ΑΕΚ πήρε δύσκολα το διπλό στη Νέα Σμύρνη και έφυγε με τους τρεις βαθμούς της νίκης χάρη σε τέρμα του Σέρχιο Αραούχο στο 81ο λεπτό του αγώνα. Στο πρώτο 45λεπτο η ΑΕΚ έκλεισε τον Πανιώνιο στο μισό γήπεδο, τον έπαιξε όπως η γάτα το ποντίκι. Δημιούργησε πολλές και κλασικές ευκαιρίες και αν δεν ήταν σε φοβερή μέρα ο Κότνικ ή ήταν πιο εύστοχοι οι «κιτρινόμαυροι» το ματς θα είχε καθαρίσει από το πρώτο ημίχρονο. Ωστόσο, έλειψε το καθαρό μυαλό στην τελική προσπάθεια και χάθηκαν πολλές και σημαντικές ευκαιρίες. Σε όλο αυτό το διάστημα, ο Πανιώνιος ούτε καν μπόρεσε να…δει την εστία του Ανέστη.

Η ΑΕΚ έλεγχε απόλυτα το παιχνίδι με κινητήριο άξονα τον Μάνταλο, που έκανε όλη τη δουλειά. Αναπτύσσονταν κυρίως από την αριστερή πλευρά, όπου ο Λόπες ήταν σε μεγάλα κέφια και πολλές φορές ξεκινούσε από εκεί τις προσπάθειες του ο Μάνταλος. Πολύ δραστήριος, αλλά και μοιραίος στο πρώτο ημίχρονο και ειδικά στη μεγάλη φάση του 20’, όταν έπιασε αέρα σε τετ α τετ μέσα στην περιοχή. Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ προσπάθησε και πάλι να βρει το γκολ όμως ο Πανιώνιος συνέχισε να αμύνεται εξαιρετικά και μάλιστα ανέβασε και την άμυνα του πιο ψηλά ψάχνοντας κι αυτός τις δικές του ευκαιρίες κυρίως με αντεπιθέσεις. Στο 53ο λεπτό μετά την εκτέλεση κόρνερ από τον Χατζισαφί ο Μπανανά πήρε ανενόχλητος την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής χωρίς καν να πηδήξει αλλά αστόχησε και στην αμέσως επόμενη φάση η ΑΕΚ χάνει τεράστια ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ με τον Λιβάγια να ανοίγει αριστερά στον Λόπες με τον Πορτογάλο να γυρίζει τη μπάλα στο ύψος της μικρής περιοχής και τον Αραούχο να πιάνει το σουτ ανενόχλητος το οποίο κόντραρε πάνω στον Χατζισαφί. Στο 73ο λεπτό και ενώ η ΑΕΚ συνέχιζε να πιέζει ο Μάνταλος με συρτό σουτ πήγε να βάλει τη μπάλα στα δίχτυα αλλά ο Κότνικ ο οποίος ήταν εξαιρετικός σήμερα απέκρουσε και πάλι τη μπάλα. Λίγα λεπτά αργότερα ο Αραούχο ο οποίος παρέμεινε στο παιχνίδι για 90 λεπτά, συνδυάστηκε με τον Μπακασέτα που είχε περάσει νωρίτερα στον αγώνα παίζοντας το 1-2, με τον Αργεντινό να βγαίνει σε θέση τετ α τετ και να νικάει τον Κότνικ για το 1-0. Το γκολ αυτό έφερε τα ξέφρενα πανηγύρια από τον πάγκο της Ένωσης ωστόσο στη συνέχεια κόπασαν καθώς στην εξέλιξη της φάσης ο Μάνταλος είχε τραυματιστεί σοβαρά κάτι που τον έκανε να αποχωρήσει από το ματς αφήνοντας την ομάδα με 10 παίκτες αλλά και το μυαλό όλων στον τραυματισμό του αρχηγού της ΑΕΚ. Η ΑΕΚ είχε μία ακόμα κορυφαία στιγμή στις καθυστερήσεις του αγώνα και πάλι με τον Αραούχο μετά από κακή εκτίμηση φάσης του Κόρμπου, με τον Αργεντινό να βγαίνει και πάλι απέναντι από τον γκολκίπερ του Πανιωνίου που αυτή την φορά κατάφερε να ανακόψει το σουτ.