Επίδειξη δύναμης από τον ΠΑΟΚ στα Γιάννινα

Επίδειξη δύναμης έκανε ο ΠΑΟΚ στους Ζωσιμάδες, καθώς επικράτησε με 1-3 του ΠΑΣ Γιάννινα, στα πλαίσια της 20ης αγωνιστικής της Super League. Ο Δικέφαλος ήταν απόλυτος κυρίαρχος σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, ενώ «καθάρισε» την υπόθεση νίκη από το πρώτο ημίχρονο, όπου προηγήθηκε με 0-3. Έτσι, παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας και συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα του τίτλου. Ο ΠΑΟΚ μπήκε… φουριόζος στο γήπεδο και έχασε την πρώτη του μεγάλη ευκαιρία μόλις στο 2ο λεπτό, όταν ο Πρίγιοβιτς αστόχησε εξ επαφής με την εστία του Βελλίδη.

Ο Τζάλμα απείλησε με σουτ στο 6′, ενώ στο 9′ ο Δικέφαλος βρήκε στόχο. Μετά από σέντρα του Μακ από αριστερά, ο Πρίγιοβιτς βρήκε με κεφαλιά τον Πέλκα, και ο τελευταίος με πλασέ από κοντά έκανε το 0-1, αλλά από προφανή θέση οφσάιντ. Ο Δικέφαλος δεν κατέβασε ταχύτητα, παίζοντας στο μισό γήπεδο τον αντίπαλό του, και στο 18′ είχε ευκαιρία με δυνατό σουτ του Τζάλμα που απέκρουσε ο Βελλίδης. Μετά το 20λεπτο, ο ΠΑΣ πήρε μέτρα στο γήπεδο και προσπάθησε να φτιάξει παιχνίδι αλλά δε δημιούργησε κάποια αξιόλογη φάση. Αντίθετα, στο 29′, ο Πρίγιοβιτς βρέθηκε τετ α τετ με τον Βελλίδη αλλά νικήθηκε από τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων. Πιο στέρεες βάσεις για τη νίκη μπήκαν στο 39′. Ο Βαρέλα έπαιξε το ένα-δυο με τον Τζάλμα, έβγαλε σέντρα στον Πρίγιοβιτς, ο Σέρβος με τακουνάκι νικήθηκε από Βελλίδη και δοκάρι, αλλά στην επαναφορά έκανε το 0-2 για τον ΠΑΟΚ. Οι φιλοξενούμενοι δε σταμάτησαν εκεί, καθώς στο 45′, μετά από σέντρα του Μακ από αριστερά, ο Πρίγιοβιτς ξανά, με προβολή έκανε το 0-3. Αυτό ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου και αντικατόπτριζε πλήρως την εικόνα του ματς, καθώς ο ΠΑΟΚ ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του γηπέδου. Στο 55′ ο Βιεϊρίνια απείλησε με ωραίο μακρινό σουτ που απέκρουσε ο Βελλίδης, αλλά γενικά ο ρυθμός ήταν πιο αργός, καθώς και οι παίκτες του ΠΑΣ δεν είχαν ψυχολογία λόγω του σκορ. Στο 66′, ο Πρίγιοβιτς άλλη μια καλή ευκαιρία, με το πλασέ του να αποκρούει ο Βελλίδης. Στο 71′, το παιχνίδι απέκτησε κάποιο ενδιαφέρον, καθώς ο ΠΑΟΚ χαλάρωσε αδιαιολόγητα και δέχθηκε γκολ με κεφαλιά του Κόντε, με το σκορ να γίνεται 1-3 και τους Γιαννιώτες να παίρνουν θάρρος. Τίποτα όμως δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε με το 1-3 να παραμένει…