Αστέρας λαμπερός τύφλωσε Παναθηναϊκό και Αναστασίου

Αστέρας λαμπερός τύφλωσε Παναθηναϊκό και ΑναστασίουΠαρά το γεγονός ότι προηγήθηκε 2-0 στο σκορ, ο Παναθηναϊκός οφείλει να νιώθει κολακευμένος από το τελικό 2-2 με τον Αστέρα Τρίπολης στο κλειστό λόγω τιμωρίας, «Απόστολος Νικολαΐδης». Η απόδοση του Παναθηναϊκού ήταν κατώτερη του αναμενόμενου, ο Αστέρας Τρίπολης κυριάρχησε στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες (είχε 23 τελικές!) και δικαιούται να αισθάνεται αδικημένος…Ο Μάρκους Μπεργκ είναι εκεί για ν” απλοποιεί το παιχνίδι του Παναθηναϊκού, αλλά δεν μπορεί πάντα μόνος. Μόλις στο έκτο λεπτό του αγώνα o Μπεργκ με κοντικό πλασέ άνοιξε το σκορ. Από εκείνο το σημείο και έπειτα όμως ο Παναθηναϊκός περιορίστηκε στην εστία του αντί να πιέσει για το δεύτερο γκολ και ο Αστέρας κέρδισε έδαφος. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν πολλές ευκαιρίες όμως ο Στιλ κράτησε όρθιο το «τριφύλλι» και την κατάλληλη στιγμή ο Παναθηναϊκός «χτύπησε» ξανά. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου ο Σουηδός δεν… συγχώρησε το λάθος του Μουνάφο και εκτελώντας με σουτ στην κίνηση ακάνε το 2-0! Όμως οι «πράσινοι» έμοιαζαν να μην έχουν βγει καν στον αγωνιστικό χώρο στο δεύτερο μέρος. Ο Αστέρας συνέχισε να πιέζει, έχανε τη μια ευκαιρία μετά την άλλη και στο 54’ το σουτ του Γιαννιώτα τράνταξε το δοκάρι του Στιλ! Περίπου 15’ λεπτά αργότερα ο Μπαράλες μετέτρεψε σε ουσία την ανωτερότητα των φιλοξενούμενων, αφού στο 68’ κατάφερε να πάρει κεφαλιά ανάμεσα από τους Ταυλαρίδη και Σίλντενφελντ, νίκησε τον Στιλ και μείωσε σε 2-1. Τέσσερα λεπτά μετά ο «Σίφο» έβαλε άγαρμπα το πόδι του στην προσπάθειά του να απομακρύνει τη μπάλα, ανατρέποντας τον Μπαράλες στην περιοχή! Ο Γιάχος χωρίς δεύτερη σκέψη έδωσε πέναλτι στον Αστέρα και ο Μπαράλες με το δεύτερο τέρμα του στο ματς διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Παραδόξως ο Αναστασίου, τη στιγμή που ο Παναθηναϊκός έψαχνε γκολ για ν” ανακτήσει τα κεκτημένων, έβγαλε τον Μπεργκ (για τον Καρέλη) και άφησε στο γήπεδο τον Πέτριτς και τον Πράνιτς. Με το νέο σχηματισμό και χωρίς τον Σουηδό σημείο αναφοράς οι «πράσινοι» ουδέποτε απείλησαν και μάλιστα γλίτωσαν το τρίτο γκολ χάρη στη δύσκολη απόκρουση του Στιλ σε κεφαλιά του Μπαράλες στο 84′. Ο Βρετανός απέτρεψε το χατ τρικ του Αργεντίνου φορ και έσωσε το βαθμό για τον Παναθηναϊκό.