Αέρας ο ΠΑΟΚ πέρασε και από την Νέα Σμύρνη

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 0-2 του Πανιωνίου στη Νέα Σμύρνη, φτάνοντας έτσι στα 50 συνεχόμενα παιχνίδια πρωταθλήματος χωρίς ήττα! Οι νταμπλούχοι Ελλάδας ξόδεψαν ένα ημίχρονο αλλά στο δεύτερο έβγαλαν πάθος και ποιότητα, και δε συνάντησαν προβλήματα. Η πρώτη καλή φάση ήρθε στο 10′ για τον ΠΑΟΚ.
Ο Ελ Καντουρί βρήκε με κάθετη πάσα τον Άκπομ, αλλά το σουτ του τελευταίου έφυγε λίγο άουτ. Ίδια φάση με τους ίδιους πρωταγωνιστές και το ίδιο αποτέλεσμα έγινε και στο 18′, ενώ νωρίτερα, στο 14′, ο Γιαννούλης πάσαρε εξαιρετικά στον Μπίσεσβαρ αλλά το τελείωμα ήταν κακό. Ο Δικέφαλος είχε υψηλά ποσοστά κατοχής μπάλας, αλλά δε σιγούρευε τις πάσες και τα τελειώματά του, την ώρα που ο Πανιώνιος έψαχνε τις αντεπιθέσεις σε ανοιχτούς χώρους για να απειλήσει. Μετά το 20λεπτο, οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το παιχνίδι, παίρνοντας κάποια μέτρα στο γήπεδο και περιορίζοντας την ανάπτυξη του ΠΑΟΚ. Στο 34′, ένα μακρινό σουτ του Μίσιτς έφυγε ψηλά πάνω από τα δοκάρια, ενώ στο 35′ ο Ζίβκοβιτς έβγαλε πλάγιο σουτ του Μασούρα. Διπλή ευκαιρία για τους πρωταθλητές Ελλάδας ήρθε στο 41′. Μετά από προσπάθεια του Γιαννούλη, ο Καντουρί αρχικά και ο Μίσιτς στη συνέχεια δεν κατάφεραν να βρουν στόχο. Στο 44′, δυνατό σουτ του Αουγκούστο απέκρουσε δύσκολα στη γωνιά του ο Μαλέρμπ, ενώ η τελευταία φάση του πρώτου μέρους ήρθε με εκτέλεση φάουλ του Αραμπούλι που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Ζίβκοβιτς. Έτσι το 0-0 παρέμεινε. Ο ΠΑΟΚ μπήκε με ένταση στο δεύτερο ημίχρονο και πίεσε για το γκολ, που ήρθε στο 48′. Ο Βιεϊρίνια εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μάτος έπιασε την πρώτη κεφαλιά, ο Άκπομ έδωσε άψογη ασίστ με κεφαλιά στον Ίνγκασον, και ο τελευταίος με σουτ έκανε το 0-1. Φανερά πιο αποφασισμένος ο Δικέφαλος έφτασε σχετικά γρήγορα και στο 2ο γκολ. Στο 62′, πάλι μετά από κόρνερ του Βιεϊρίνια, ο Κρέσπο με κεφαλιά έδωσε την ασίστ στον Άκπομ, και αυτός με κεφαλιά έκανε το 0-2. Στο 70′, ο Ζίβκοβιτς φώνακε ξανά «παρών» νικώντας τον Αραμπούλι σε τετ α τετ. Ο ΠΑΟΚ έκανε άλλες 2-3 καλές φάσεις για γκολ, αλλά το 0-2 ήταν το τελικό σκορ.