Περπέρογλου:"Στο τέλος δεν θα κερδίζουμε πάντα"

Ο Ολυμπιακός ανέτρεψε διαφορά 15 πόντων κι έφθασε σε μεγάλη νίκη επί της Σιένα, παρότι δεν αγωνίστηκε καλά στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού του στο κεκλεισμένων των θυρών ΣΕΦ. Ο Στράτος Περπέρογλου δεν δίστασε να παραδεχθεί πως εάν είχαν για αντίπαλο μια πιο ανταγωνιστική ομάδα ίσως να μην τα κατάφερναν. «Δεν μπήκαμε καλά στο παιχνίδι. Δεν ήμασταν καλοί στην άμυνα. Ήμασταν άστοχοι και πριν καλά καλά το καταλάβουμε μείναμε πίσω στο σκορ με διαφορά. Στην τελευταία περίοδο το παλέψαμε, βάλαμε μεγάλα σουτ και καταφέραμε άλλη μία ανατροπή. Θα πρέπει να προσέξουμε το γεγονός πως σε ορισμένα ματς δεν κάνουμε καλό ξεκίνημα. Θα είναι λάθος να νομίζουμε πως ό,τι κι αν γίνει σε ένα ματς, όσο άσχημα κι αν παίξουμε, στο τέλος θα κερδίζουμε πάντα. Απόψε αν είχαμε μια πιο ανταγωνιστική ομάδα ως αντίπαλο ίσως να μην τα καταφέρναμε». Θέληση και υπομονή έδειξε ο Ολυμπιακός, για να κάνει την ανατροπή απέναντι στη Σιένα, σύμφωνα με το Γιώργο Μπαρτζώκα. «Ακόμα και σε ένα ματς που όλα πήγαιναν στραβά είχαμε τη θέληση και την υπομονή να κερδίσουμε. Είναι πολύ σημαντικό ότι παρά τα προβλήματα είχαμε τη δύναμη να κερδίσουμε ένα ματς που άλλη ομάδα θα το άφηνε. Δοκιμάσαμε κάποια αδόκιμα σχήματα, με τρεις γκαρντ, τον Περπέρογλου στο «4» και τον Πέτγουεϊ στο «5». Ο Πέτγουεϊ ήταν στο νοσοκομείο με στομαχικές διαταραχές, αλλά δεν είχαμε την πολυτέλεια να τον αφήσουμε έξω και θα πρέπει να κάνουμε ιδιαίτερη μνεία στην παρουσία του». Για την εμφάνιση του Ολυμπιακού στο δεύτερο ημίχρονο: «Βιαζόμασταν να σκοράρουμε στο πρώτο μέρος, οπότε πετύχαμε μόνο 25 πόντους, ενώ στο δεύτερο κυκλοφορήσαμε πολύ περισσότερο την μπάλα, κάναμε τουλάχιστον 3-4 πάσες και πετύχαμε 53 πόντους. Όταν παίξαμε σαν ομάδα είχαμε αυτά τα αποτελέσματα κι αυτά τα ποσοστά. Η Σιένα έπαιξε πολύ καλά, το γεγονός ότι ο Χάκετ δεν έπαιξε τους απελευθέρωσε από το άγχος. Εξάλλου, τους ενδιαφέρει περισσότερο να νικήσουν στον «τελικό» με τη Μάλαγα, την επόμενη αγωνιστική».