Η Καζαμπλάνκα κόντρα στη Μπάγερν με τα παπούτσια του Ροναλντίνιο

Ο Ροναλντίνιο σκόραρε, ωστόσο, δεν ήταν αρκετό για να δώσει στην ομάδα του την πρόκριση στον τελικό του Παγκόσμιου Κύπελλου Συλλόγων. Η Ράχα από την Καζαμπλάνκα νίκησε την Ατλέτικο Μινέιρο και θα είναι αυτή που θα αντιμετωπίσει την Μπάγερν Μονάχου στον τελικό του Σαββάτου. Ο Ιαζούς άνοιξε το σκορ στο 51′, αλλά στο 64΄ ο Ροναλντίνιο έφερε το ματς στα ίσια με πανέμορφη εκτέλεση φάουλ. Οι Μαροκινοί, όμως, πήραν και πάλι το προβάδισμα με τον Μουτουαλί που δεν  αστόχησε από το σημείο του πέναλτι, και ο Κουλιμπαλί στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό 3-1. Ετσι, θα αντιμετωπίσουν την Μπάγερν του Γκουαρντιόλα, που είχε νικήσει 3-0 την  Κινέζικη Γκουανγκτζού. Μετά το ματς ο Ροναλντίνιο έγινε αντικείμενο λατρείας απο τους Μαροκινούς ποδοσφαιριστές που όλοι τον αγκάλιασαν και τον φίλησαν, ενώ ήθελαν να πάρουν κάτι απο τον Βραζιλιάνο άσο σαν ενθύμιο, με αποτέλεσμα να πάρουν τα…παπούτσια του.