Υγιεινός περίπατος του Ολυμπιακού για τον τίτλο

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με σχετική ευκολία 3-0 τον Ηρακλή και με καλύτερους παίκτες τους Σεμπά και Φορτούνη έφτασε τους 48 βαθμούς και στο +13 από Πανιώνιο και ΠΑΟΚ. Από την άλλη, η ομάδα του Σάββα Παντελίδη πάλεψε, αλλά δεν κατάφερε να πάρει κάτι από το σημερινό παιχνίδι. Οι παίκτες του Πάουλο Μπέντο ξεκίνησαν ιδανικά το παιχνίδι και μόλις στο 2ο λεπτό κατάφεραν να ανοίξουν  το σκορ  με κεφαλιά του Βιάνα (πρώτο γκολ με τα «ερυθρόλευκα»),  ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Σεμπά.

Το γκολ ανέβασε τον Ολυμπιακό, με τους παίκτες του «Γηραιού» να δείχνουν σαφώς επηρεασμένοι από το γρήγορο τέρμα. Η πίεση των γηπεδούχων στην άμυνα του Ηρακλή ήταν αφόρητη και γρήγορα οι «ερυθρόλευκοι»  έψαχναν και για δεύτερο γκολ. Οι παίκτες του Σάββα Παντελίδη μετά το αρχικό σοκ κατάφεραν να ισορροπήσουν μετά το πρώτο τέταρτο του αγώνα, δίχως ωστόσο να απειλούν την εστία του Καπίνο. Στο 39’ ο Φορτούνης δεν κατάφερε να νικήσει τον πολύ καλό Χουάντερσον, αλλά τρία λεπτά μετά ο Φιγκέιρας βρήκε ωραία τον Ελιουνούσι και ο Νορβηγός με κοντινή κεφαλιά έγραψε 2-0. Στο 56’ ο Φορτούνης πήρε το ριμπάουντ από το σουτ του Σεμπά και την απομάκρυνση του Χουάντερσον και από το ύψος της περιοχής έκανε το 3-0. Μετά το 60’, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τους γηπεδούχους να κατεβάζουν  ταχύτητα ενόψει Κυπέλλου με τον Ατρόμητο την προσεχή Τετάρτη στο «Καραϊσκάκης». Ο Ηρακλής μετά από τέσσερις αγώνες χωρίς ήττα φεύγει με άδεια χέρια και βρίσκεται στην προτελευταία θέση του πρωταθλήματος.