Την…πλάκωσε το χιόνι στη Τρίπολη

Ούτε στην Τρίπολη κατάφερε η ΑΕΚ να πάρει κάποιο θετικό αποτέλεσμα, γνωρίζοντας την ήττα με 3-2 απ΄ τον Αστέρα. Στην χιονισμένη Τρίπολη η ΑΕΚ, μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, δείχνοντας να πατάει καλύτερα απέναντι στον Αστέρα έχοντας την υπεροχή του αγώνα. Η ομάδα της Τρίπολης προσπαθούσε να απειλήσει μέσω, αντεπιθέσεων όμως και στις δυο φάσεις ο Μπάρκας ήταν εκεί για να αποσοβήσει τον κίνδυνο. Στο 36΄ ο Μάνταλος πήρε την  μπάλα έδωσε στον Χριστοδουλόπουλο, που ξέφυγε πολύ ωραία από την άμυνα του Αστέρα έβγαλε την σέντρα για τον Πέκχαρτ, με τον Τσέχο να προλαβαίνει τον Ντοναρούμα και να παίρνει την κεφαλιά κάνοντας το 1-0 για τον «Δικέφαλο».
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αστέρας Τρίπολης μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, πιέζοντας την άμυνα της ΑΕΚ, που μπήκε «νωθρά». Η συγκεκριμένη πίεση απέφερε καρπούς για την ομάδα της Τρίπολης και στο 50΄ ισοφάρισε με τον Στανισαβλιέβιτς που τροφοδοτήθηκε πατώντας περιοχή και με συρτό σουτ κέρδισε το Μπάρκα και έκανε το 1-1. Μετά από τρία λεπτά, ο Αστέρας είχε κι’ άλλη ευκαιρία με τον Μανιά αυτήν την φορά, να βγαίνει στην πλάτη της άμυνας του «Δικεφάλου», προλαβαίνοντας και τον Μπάρκα και με ένα ψηλοκρεμαστό σουτ βρήκε το οριζόντιο δοκάρι. Στο 65΄ έπειτα από μια αναμπουμπούλα μέσα στην περιοχή της Ένωσης, ο Ιγκόρ έπιασε ένα σουτ μπροστά απ’ τον Λαμπρόπουλο κάνοντας το 2-1. Η ΑΕΚ απάντησε αμέσως και μόλις στο 68΄ ο Γιόχανσον πίεσε την άμυνα του Αστέρα έκλεψε την μπάλα και έβγαλε τον Πέκχαρτ μόνο του με τον Ντοναρούμα, με τον Τσέχο να πλασάρει εύστοχα κάνοντας το 2-2. Ωστόσο, τρία λεπτά μετά από την ισοφάριση και ενώ οι Κιτρινόμαυροι έδειχναν να έχουν… αναθαρρήσει από το γκολ, έμειναν με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Βράνιες. Ο Βόρνιος στόπερ είδε την δεύτερη κίτρινη – κόκκινη κάρτα από τον διαιτητή Στυλιάρα για φάουλ που έκανε στον Μανιά στη μεσαία γραμμή, χρησιμοποιώντας τα χέρια του. Από εκεί και έπειτα το παιχνίδι ισορρόπησε, αλλά ο Αστέρας στο 80΄προηγήθηκε και πάλι, με τον Αστέρα να βγαίνει από δεξιά να βγάζει την σέντρα και ο Τσουκαλάς με τάκλιν να βρίσκει την μπάλα και να δημιουργώντας το 3-2. Το αποτέλεσμα έμεινε έτσι μέχρι το τέλος του παιχνιδιού, με την ΑΕΚ να γνωρίζει την ήττα μη καταφέρνοντας να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα. «Άτσαλο» ντεμπούτο του Βράνιες που άφησε την ομάδα για είκοσι λεπτά με δέκα παίκτες.