Τελείωσε το μαρτύριο του Ολυμπιακού

Χωρίς νίκη, χωρίς γκολ στην έδρα του και μόλις με έναν βαθμό ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στον όμιλο ο Ολυμπιακός. Παρότι η Ναντ παρουσιάστηκε νωθρή νίκησε τελικά εύκολα με 2-0 και μάλιστα προκρίθηκε καθώς το άλλο ματς τελείωσε ισόπαλο 1-1. Οι Γάλλοι σκόραραν μόλις στο 2ο λεπτό με κεφαλιά του Γκεσάν

αλλά ο επόπτης είχε σηκώσει τη σημαία. Λίγο μετά (5’) η Ναντ προχώρησε σε αναγκαστική αλλαγή καθώς τραυματίστηκε ο Φάμπιο. Στο 19’ ο Ελ Αραμπί έπιασε από κοντά την κεφαλιά και ο Λαφόντ έδιωξε δύσκολα. Δευτερόλεπτα μετά ο Γάλλος γκολκίπερ είπε «όχι» και στο σουτ του Μπόουλερ. Η Ναντ συνέχισε να παίζει νωχελικά και στο 29’ ο Ολυμπιακός απείλησε εκ νέου. Ο Καμαρά έκανε το σουτ από πλάγια και ο Λαφόντ δυσκολεύτηκε να διώξει στην κλειστή γωνία. Στο 45’ η Νάντ εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά και ο Γκαναγκό με γυριστή κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ. Στην επανάληψη η Ναντ μπήκε με λίγο περισσότερη ζωντάνια και στο 53’ απείλησε με σουτ του Άπια (μπλόκαρε ο Τζολάκης). Δέκα λεπτά μετά ο Λαφόντ έδιωξε το σουτ του Κούντε. Στο 77’ ο Μπαμπά κινήθηκε ωραία έξω από την περιοχή αλλά το σουτ του ήταν άστοχο. Δύο λεπτά μετά η Ναντ άνοιξε το σκορ. Ο Μπλαζ σέντραρε ανενόχλητος από αριστερά και ο Μοχάμεντ, επίσης αμαρκάριστος, έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα. Στο 85’ οι Γάλλοι εκτέλεσαν κόρνερ από δεξιά, ο Σισοκό σηκώθηκε σωστά και έστειλε την μπάλα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι. Η Ναντ πέτυχε το 2-0 στο 90’ όταν έφυγε εξαιρετικά στην αντεπίθεση και ο Μπλας «κρέμασε» τον Τζολάκη που είχε βγει.