Πιο ουσιαστικός ο Παναθηναϊκός πήρε αυτό που ήθελε

Ο Παναθηναϊκός πέρασε 1-0 από το Περιστέρι και την έδρα του Ατρόμητου, στη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα με τον Ουζουνίδη στον πάγκο. Η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη είδε τον Μάρκους Μπεργκ να σκοράρει για πρώτη φορά στη Σούπερ Λίγκα μετά τις 24 Οκτωβρίου και μάλιστα σε μια έδρα όπου ο 48χρονος τεχνικός δεν είχε καταφέρει να φύγει νικητής στη μέχρι τώρα καριέρα του. Οι «πράσινοι» ήταν ουσιαστικοί και κατάφεραν να πάρουν το αποτέλεσμα που ήθελαν, χωρίς να παρουσιάσουν εξαιρετική εικόνα αλλά μεστή που ήταν αρκετή για να αποφύγουν τις κακοτοπιές σε μια έδρα που τους ταλαιπωρεί παραδοσιακά.

Το πρώτο ημίχρονο του Παναθηναϊκού ήταν το καλύτερο εδώ και αρκετό διάστημα. Ιδιαίτερα μεσοεπιθετκά, οι «πράσινοι» είχαν εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας, με τους Εμποκού και Βιγιαφάνιες στα άκρα να είναι οι κύριοι εκφραστές των επιθέσεων του Παναθηναϊκού. Μεθοδικά και αποφεύγοντας τα μεγάλα ρίσκα, ο Παναθηναϊκός αναζητούσε το γκολ που θα του έδινε  μεγάλο προβάδισμα για τη νίκη. Το «τριφύλλι» βρήκε το γκολ στο 45’, με τον Ιμπάρμπο να κάνει εξαιρετικές κινήσεις και να βγάζει τελικά πάσα πάρε – βάλε στον Μπεργκ, που χρειάστηκε διπλή προσπάθεια για να νικήσει τον Γκορμπούνοφ και να στείλει τους «πράσινους» με προβάδισμα στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν εντελώς διαφορετικό. Από το ξεκίνημά του κιόλας ο Παναθηναϊκός έπαιξε λίγα μέτρα πιο πίσω στο γήπεδο, θέλοντας να αφήσει χώρο στον Ατρόμητο, να τον χτυπήσει στην κόντρα επίθεση και να «παγώσει» τον ρυθμό με καλή κυκλοφορία της μπάλας. Ο Ατρόμητος είχε περισσότερη ώρα τη μπάλα στην κατοχή του, όμως δεν κατάφερε να γίνει απειλητικός και να φτάσει με αξιώσεις στην περιοχή του Βλαχοδήμου.