Ο Ολυμπιακός άντεξε στο Ισραήλ και πήρε μεγάλη νίκη

Μια πολύ μεγάλη νίκη πέτυχε ο Ολυμπιακός μέσα στο Ισραήλ απέναντι στην Μακάμπι Τελ Αβίβ με 68-69, συνεχίζοντας την καλή παράδοση που έχει «χτίσει» τα τελευταία χρόνια στην έδρα της «ομάδας του λαού». Πολύ ισορροπημένο το παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες στο ξεκίνημά του, με καμία ομάδα να μην αποσπάται στο σκορ και την πρώτη περίοδο να λήγει με το σκορ ισόπαλο (18-18). Στη συνέχεια δεν άλλαξαν πολλά, αφού η Μακάμπι συνέχισε να βρίσκεται κοντά στον Ολυμπιακό στο σκορ, με τους Πειραιώτες να αποσπώνται τελικά πριν το ημίχρονο με δύο πόντους (33-35).

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου μπήκαν καλύτερα και στο δεύτερο ημίχρονο καταφέρνοντας να σφίξουν την άμυνά τους και να αυξήσουν περισσότερο τη διαφορά τους πριν μπουν στην κρίσιμη τελευταία περίοδο (45-51). Η τελευταία περίοδος ήταν συγκλονιστική, αφού παρότι ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά στο σκορ, η «ομάδα του λαού» μείωσε στα τελευταία λεπτά. Παρόλα αυτά οι «ερυθρόλευκοι» άντεξαν και πήραν μία πολύ μεγάλη νίκη με 68-69, παραμένοντας αήττητοι στη διοργάνωση.