Ο Άρης υπέταξε τον Παναθηναϊκό και…το πρωτάθλημα άρχισε πάλι

Ο Άρης ήταν καλύτερος και πήρε δίκαια τη νίκη με 2-0 από τον Παναθηναϊκό που πλήρωσε ένα τραγικό λάθος του Μπρινιόλι αλλά και την… ανυπαρξία του στο δεύτερο μέρος. Το αποτέλεσμα αυτό ουσιαστικά επανεκκινεί βαθμολογικά το πρωτάθλημα καθώς η μικρή διαφορά που είχε ο ΠΑΟ εξανεμίστηκε. Η πρώτη αξιοσημείωτη φάση ήρθε στο 10’ όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Κούεστα έκανε κάκιστη έξοδο και ο Μπράμπετς πρόλαβε και έδιωξε πριν κάποιος πράσινος σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα. Στο 18’ ο Σουλεϊμάνοφ συνέκλινε και έκανε το σουτ χωρίς να βρει στόχο. Τρία λεπτά μετά ο Ιωαννίδης βγήκε μόνος του με τον Κουέστα και δεν κατάφερε να πλασάρει. Ο Άρης απάντησε στο 28’ όταν μετά από λάθος του Κώτσιρα ο Παναγίδης μπήκε στην περιοχή και εκτέλεσε με τον Μπρινιόλι να διώχνει με τα πόδια. Στο 32’ ο Ιωαννίδης έκανε το σουτ και ο Κουέστα έδιωξε σε κόρνερ. Λίγο μετά (37’) είπε «όχι» και σε σουτ του Μπερνάρ. Στο 43’ το σκορ άνοιξε και το έκανε ο Άρης. Ο Μορόν πίεσε τον Μπρινιόλι ο οποίος δεν κατάφερε να διώξει και ο Ισπανός έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Οι πράσινοι προσπάθησαν να απαντήσουν άμεσα όμως στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Μπερνάρ αστόχησε από καλή θέση. Η επανάληψη ξεκίνησε με τον ΠΑΟ να έχει μια φλύαρη υπεροχή. Στο 66’ ο Ιωαννίδης έπιασε την κεφαλιά με τον Κουέστα να μπλοκάρει. Έξι λεπτά μετά ο Άρης πέτυχε το 2-0. Ο Μορόν πλάσαρε, ο Μπρινιόλι έδιωξε και στην επαναφορά ο Μενέντες έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 89’ ο Γεβντάι βρέθηκε σε καλή θέση αλλά σούταρε πάνω στον Κουέστα. Ο γκολκίπερ του Άρη είπε «όχι» και στην προσπάθεια του Βαγιαννίδη στο 96ο λεπτό.