MotoGP :Χρυσή νίκη του Bagnaia στο Silverstone

Έπρεπε να περιμένουμε 12 αγώνες στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα MotoGP του 2022 για να δούμε θέαμα αντάξιο του θεσμού. Οι αναβάτες μας χάρισαν έναν συγκλονιστικό αγώνα ο οποίος κρίθηκε στον τελευταίο γύρο με πέντε αναβάτες να παλεύουν για τη νίκη και το βάθρο. Μεγάλος νικητής ήταν ο Pecco Bagnaia με την εργοστασιακή Ducati. Ο Ιταλός ήταν πολύ προσεκτικός στην αρχή του αγώνα και περίμενε υπομονετικά να περάσουν οι πρώτοι γύροι.

Όσο πέρναγαν οι γύροι ο αναβάτης της Ducati γινόταν όλο και πιο γρήγορος με αποτέλεσμα να περάσει στηνΑυτό ήταν το 200ό βάθρο της Ducati στο MotoGP. κορυφή λίγο μετά το μέσο του αγώνα. Στους τελευταίους γύρους δέχτηκε επίθεση από τον Vinales με την Aprilia, αλλά αντιστάθηκε και πήρε τελικά τη νίκη. Πλέον ο Bagnaia βρίσκεται στην 3η θέση της βαθμολογίας, 49 βαθμούς μακριά από την πρώτη θέση. Τον καλύτερο αγώνα της φετινής χρονιάς πραγματοποίησε ο Maverick Vinales ο οποίος έφερε την εργοστασιακή Aprilia στη 2η θέση, αφήνοντας τον Jack Miller με τη δεύτερη Ducati στην 3η θέση.