Με Ιωαννίδη πέρασε από το Αγρίνιο ο Παναθηναϊκός

Ο Φώτης Ιωαννίδης, χρυσή αλλαγή του Ιβάν Γιοβάνοβιτς, σκόραρε για πρώτη φορά στη Super League από τις 27 Φεβρουαρίου και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του. Το «τριφύλλι» πέτυχε το 5×5 εκτός έδρας και χάρη στην 11η επικράτηση σε 12 ματς, θα κλείσει ολομόναχος στην κορυφή τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος.

Ο Παναθηναϊκός απείλησε μόλις στο 1ο λεπτό με πλασέ του Μπένιαμιν Βέρμπιτς που πέρασε ψηλά πάνω από τα δοκάρια, ενώ την ίδια κατάληξη είχε κι ένα σουτ του Δημήτρη Κουρμπέλη στο 23′. Τέσσερα λεπτά αργότερα, από γύρισμα του Ντέρεκ Κορνέλιους προς τα πίσω, ο Παναιτωλικός λίγο έλειψε να βρεθεί πίσω στο σκορ, όμως, ο Γιάννης Ανέστης μπλόκαρε. Οι γηπεδούχοι απείλησαν για πρώτη φορά στο 30′ με σπουδαία ενέργεια και σουτ του Τζόναθαν Μόρσεϊ που έβγαλε ο Αλμπέρτο Μπρινιόλι. Ο Παναθηναϊκός πλησίασε δύο φορές στο γκολ στο πρώτο τέταρτο του β’ μέρους. Στο 50′ ο Μπαρτ Σένκεφελντ πήρε κεφαλιά μετά από κόρνερ και στο 58′ ο Μπερνάρ πλάσαρε, αλλά σε αμφότερες τις περιπτώσεις ο Ανέστης μπλόκαρε. Το 0-0 παρέμεινε. Το διάστημα 60′-70′ βρήκε τους φιλοξενούμενους να βγάζουν καλές φάσεις. Συγκεκριμένα, στο 63′, το 66′ και το 69′ ο Άντραζ Σπόραρ δεν κατάφερε να βρει δίχτυα. Τα λεπτά κυλούσαν. Η κίνηση-ματ από τον Γιοβάνοβιτς έγινε στο 76′, όταν πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τους Φώτη Ιωαννίδη και Γιώργο Βαγιαννίδη, αλλάζοντας τη διάταξη σε 4-2-4. Δύο λεπτά αργότερα, έπειτα από σέντρα του Χουάνκαρ, ο Ιωαννίδης πήρε την κεφαλιά, ο Ανέστης απέκρουσε και στην εξέλιξη της φάσης ο φορ των «πρασίνων» έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα. Ο Γιάννης Αναστασίου λίγο έλειψε να κάνει ανάλογη κίνηση-ματ στο 84′, όταν έβαλε τον Φώτη Καρέλη αντί του Μόρσεϊ. Έπειτα από τέσσερα λεπτά, ο άλλοτε άσος του Παναθηναϊκού πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Μπρινιόλι! Ο Παναιτωλικός κατέγραψε ακόμα 2-3 επικίνδυνα γεμίσματα στα αντίπαλα καρέ, όμως, το 0-1 παρέμεινε ως το τέλος.