Η Ρεάλ στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων

Οι παίκτες του Ζινεντίν Ζιντάν πέρασαν το εμπόδιο της μεξικάνικης Κλαμπ Αμέρικα με 2-0 χάρη σε γκολ των Καρίμ Μπενζεμά και Κριστιάνο Ρονάλντο και τσέκαραν έτσι το εισιτήριό τους για τον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων της Κυριακής με τη γιαπωνέζικη Κασίμα Άντλερς. Το δοκάρι στο 26′ έπειτα από κεφαλιά του Κριστιάνο Ρονάλντο δεν επέτρεψε στη Ρεάλ Μαδρίτης να πάρει το προβάδισμα, με τους «Μερένχες» να φτάνουν εκ νέου κοντά στο να ανοίξουν το σκορ έξι λεπτά αργότερα όταν ακυρώθηκε τέρμα του Μπενζεμά για οφσάιντ. Η τρίτη ωστόσο θα ήταν και η… φαρμακερή.

Ο Κρόος έβγαλε μια πανέξυπνη κάθετη πάσα στην άμυνα της Κλαμπ Αμέρικα και ο Μπενζεμά με εξωτερικό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα σε ένα κομβικό σημείο στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους (45′+2) βάζοντας τη Ρεάλ μπροστά. Στο δεύτερο μέρος η Ρεάλ Μαδρίτης πίεσε και για ένα δεύτερο τέρμα που θα «κλείδωνε» τη θέση της στον τελικό. Ο ρυθμός του παιχνιδιού άνοιξε αρκετά, καθώς και η Κλαμπ Αμέρικα τα έπαιξε… όλα για όλα και βγήκε μπροστά για να ισοφαρίσει. Στις καθυστερήσεις σε μία αντεπίθεση ο Κριστιάνο Ρονάλντο με πλασέ έκανε το 2-0, κλειδώνοντας και μαθηματικά την πρόκριση της Ρεάλ στον τελικό. Το γκολ αρχικά ακυρώθηκε λανθασμένα ως οφσάιντ, αλλά η χρήση του βίντεο άλλαξε την απόφαση του διαιτητή που μέτρησε το τέρμα του Πορτογάλου άσου.