Η ΑΕΚ πέρασε και από την Λιβαδειά

Η ΑΕΚ πέρασε και από τη Λιβαδειά και ανέβηκε ξανά στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας της Super LeagueΜε τον Λιβάι Γκαρσία να αποδεικνύεται ξανά killer και τον Ελιάσον να μοιράζει μια ακόμα ασίστ, η ΑΕΚ έφυγε με τους τρεις βαθμούς από το Δημοτικό Στάδιο Λιβαδειάς (0-2).

Οι κιτρινόμαυροι χρειάστηκαν ένα εικοσάλεπτο για να κάμψουν την αντίσταση του Λεβαδειακού που δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα για να περιορίσει τον άσο από το Τρίνινταντ που έφτασε τα πέντε τέρματα στο πρωτάθλημα. Η ΑΕΚ έδειξε τα δόντια της στο 50ο λεπτό. Ο Ελιάσον ξέφυγε από τους αμυντικούς του Λεβαδειακού, μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά, ύψωσε για τον Λιβάι Γκαρσία, ο οποίος με τεράστια ορμή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με το κεφάλι. Ο άσος από το Τρίνινταντ ξαναχτύπησε είκοσι λεπτά αργότερα. Οι κιτρινόμαυροι κέρδισαν πέναλτι και μετά τη συμβολή του VAR, κατακυρώθηκε η ανατροπή του Γκατσίνοβιτς από τον Χάμοντ (66΄). Μετά από τέσσερα ολόκληρα λεπτά, στο 70ο λεπτό, ο Λιβάι έκανε το 2-0 σφραγίζοντας ουσιαστικά την επικράτηση των φιλοξενούμενων.