Έχει "ξεχάσει" να νικά εκτός έδρας

Ο Ολυμπιακός μετά από ένα κακό παιχνίδι, με την άμυνα του να είναι απούσα. γνώρισε την ήττα από τον Ερυθρό Αστέρα με 89-78. Ο Ολυμπιακός δέχθηκε 32(!) πόντους στην δεύτερη περίοδο και έτσι δεν μπόρεσε να διεκδικήσει το κάτι παραπάνω στην αναμέτρηση, με την τρομερή εμφάνιση του τρίτου δεκαλέπτου (29-14 επιμέρους για τους Πειραιώτες) να πηγαίνει στράφι. Αυτή ήταν η τρίτη σερί εκτός έδρας ήττα για τον Ολυμπιακό, μετά τα αρνητικά αποτελέσματα στις έδρες των Μπασκόνια και Χίμκι.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και πήρε ένα ελαφρύ προβάδισμα, με τον Αστέρα όμως να βρίσκει λύσεις με τον Ρότσεστι και να παίρνει τα ηνία. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός επέστρεψε και με τον Παπανικολάου έκανε το 18-18, με τους γηπεδούχους να κλείνουν το παιχνίδι στο +4, με 24-20. Ντάγκουμπιτς και Ένις βρήκαν ρυθμό για τον Ερυθρό Αστέρα, με τον Ολυμπιακό να δείχνει «κολλημένος» επιθετικά. Έτσι οι Σέρβοι ανέβασαν την διαφορά σε διψήφια τιμή, με τους Πειραιώτες να έχουν μόλις 1 καλάθι εντός παιδιάς στα πρώτα 7 λεπτά. Ο Σπανούλης «ξύπνησε» και πήρε πρωτοβουλίες στη συνέχεια, όμως ο Ολυμπιακός το μόνο που κατάφερε ήταν να πάει στην ανάπαυλα με το σκορ στο -9, 43-34. Ο Σπανούλης μπήκε δυνατά μετά την ανάπαυλα και μείωσε, όμως το 4ο φάουλ του τον καθήλωσε στον πάγκο, με περίπου 7 λεπτά για το τέλος της περιόδου. Παρόλα αυτά ο Ολυμπιακός δεν είπε την τελευταία του κουβέντα και μετά την αποβολή του Αλιμπίγιεβιτς εκμεταλλεύτηκε την κακή συγκέντρωση του Ερυθρού Αστέρα και πήρε το προβάδισμα με όπλο τα τρίποντα. Έτσι η περίοδος ολοκληρώθηκε στο 57-63. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά την τελευταία περίοδο και βρέθηκε στο +7, όμως ο Ερυθρός Αστέρας επέστρεψε χάρις στον Ένις και με σερί 10-0 πήρε πάλι τα ηνία. Η άμυνα του Ολυμπιακού συνέχισε να είναι σε… άλλο γήπεδο, με τον Ολυμπιακό να δέχεται συνολικά 32 πόντους στην τελευταία περίοδο. Έτσι οι «ερυθρόλευκοι» του Βελιγραδίου, επικράτησαν αυτών του Πειραιά με τελικό σκορ 89-78. Ο Ντίλαν Ένις έκανε το καλύτερο παιχνίδι της Ευρωπαϊκής του καριέρας κόντρα στον Ολυμπιακό, με τον Αμερικανό να σταματά στους 21 πόντους με 4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Ρότσεστι και Ντάνγκουμπιτς είχαν από 11 πόντους για τους Σέρβους, με τους 16 πόντους του Σπανούλη να μην είναι αρκετή από τον Ολυμπιακό.