Ακούραστα στους 16 ο Ηρακλης

O Ηρακλής πέρασε εύκολα από την έδρα του Αχαρναικού με 0-2 και πέρασε πρώτος από τον πρώτο όμιλο του κυπέλλου Ελλάδας.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά κακό χωρίς συγκινήσεις. Οι γηπεδούχοι έπαιζαν αρκετά φοβισμένα χωρίς να μπορούν να κρατήσουν μπάλα και να δημιουργήσουν ευκαιρίες. Από την άλλη ο Γηραιός ενώ είχε την κατοχή δεν είχε κάποιο ιδιαίτερο κίνητρο να κυνηγήσει την νίκη και να δώσει γκάζι. Σε μία από τις λίγες φάσεις του αγώνα η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου ευτύχησε να προηγηθεί με γκολ του Πασά στο 39.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε με τον Ηρακλή να κάνει διατήρηση δυνάμεων. Στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού ο Περόνε πέτυχε το 0-2 για και ουσιαστικά καθάρισε το παιχνίδι. Δυστυχώς για την ομάδα του Παπαδόπουλο από το γήπεδο αποχώρησε τραυματίας ο Ρωμάνο στο πρώτο ημίχρονο και υπάρχει ανησυχία για την κατάστασή του.
Εκτός από τον Ηρακλή από τον ίδιο όμιλο πέρασε στη φάση των 16 και ο ΠΑΣ Γιάννενα, ο οποίος ήρθε ισόπαλος 0-0 στην έδρα της Αναγέννησης Καρδίτσας