Ζορίστηκε η Γαλλία στη πρεμιέρα του Μουντιάλ

Η ομάδα του Ντεσάν τα βρήκε μπαστούνια κόντρα στην Αυστραλία την οποία κέρδισε στο τέλος με 2-1 αλλά για να τα καταφέρει χρειάστηκε ένα πέναλτι που ήρθε μέσω VAR κι ένα γκολ που μέτρησε μετά τη χρήση του Goal Line Technology. Η Γαλλία μπήκε δυνατά στο ματς και στο 2ο μόλις λεπτό ο Μπαπέ κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας των Αυστραλών κι έκανε από δεξιά το σουτ με τον Ράιαν να διώχνει δύσκολα,  ενώ στο 5’ σαφώς ευκολότερα είπε όχι σε εκτέλεση φάουλ του Πογκμπά.

Οι «τρικολόρ» επιτίθονταν κατά κύματα και στο 6’ ο Γκριζμάν έπιασε σουτ εκτός περιοχής με τον Ράιαν να πέφτει και να μπλοκάρει, όπως έκανε και στο 8’ σε κεφαλιά του σταρ της Ατλέτικο. Οι Αυστραλοί από τη μεριά τους δεν μπορούσαν να κρατήσουν μπάλα και πήγαν το παιχνίδι στη δύναμη και στις βαθιές μπαλιές την ώρα που οι «πετεινοί» έψαχναν με κάθετες τους Γκριζμάν και Μπαπέ, που κινούνταν στο όριο του οφσάιντ. Τα «καγκουρό» άγγιξαν το γκολ στο 18ο λεπτό καθώς μετά από εκτέλεση φάουλ ο Λέκι πήρε την κεφαλιά, η μπάλα βρήκε και στον Τολισό και ο Γιορίς έπεσε και απομάκρυνε εντυπωσιακά και γενικότερα μετά το πρώτο τέταρτο η ομάδα του Φαν Μααρβάικ πήρε μέτρα στο γήπεδο.  Οι Γάλλοι στο ίδιο διάστημα ήταν φλύαροι και δεν μπόρεσαν σε καμία περίπτωση να διασπάσουν την καλά στημένη άμυνα της Αυστραλίας. Μάλιστα στο 45’ ο Μπέχιτς από αριστερά πλάσαρε με το δεξί κι έστειλε την μπάλα μόλις έξω. Στο 54’ ο Γκριζμάν έπεσε στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα του Ρίσντον με τον Κούνια αρχικά να δείχνει να συνεχιστεί το ματς, ωστόσο μετά από ένα λεπτό ειδοποιήθηκε από το VARκι έδωσε σωστά το πέναλτι υπέρ των Γάλλων (πρώτη χρήση VARστην ιστορία των Μουντιάλ). Ο άσος της Ατλέτικο εκτέλεσε ο ίδιος το πέναλτι κι έκανε το 1-0 από τα 11 μέτρα ενώ δύο λεπτά μετά έχασε και μεγάλη ευκαιρία καθώς πλάσαρε σε σώματα. Όμως στο 60’ μετά από εκτέλεση φάουλ των Αυστραλών, ο Ουμτιτί έκανε χέρι και ο Κούνια έδωσε νέο πέναλτι και ο Γέντινακ από την άσπρη βούλα έγραψε το 1-1. Στο 70’ ο Ντεσάν εξέπληξε τους πάντες αποσύροντας τον Γκριζμάν από το ματς ενώ έριξε στο ματς και τον Φεκίρ αντί του άφαντου Ντεμπελέ. Και στο 80’ οι Πογκμπά, Μπαπέ και Ζιρού άλλαξαν ιδανικά, ο άσος της Γιουνάιτεντ τσίμπησε την μπάλα κι εκείνη χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνεχεία πέρασε για λίγο τη γραμμή κι έτσι ήρθε το 2-1.