"Ζωντανός" για το πλεονέκτημα ο Παναθηναϊκός

Με τον Μάικ Τζέιμς να κάνει σπουδαία δουλειά και να σκοράρει το νικητήριο καλάθι, ο Παναθηναϊκός Superfoods πήρε μεγάλο «διπλό» μέσα στο Τελ Αβίβ επί της Μακάμπι με 76-75. Ο Αμερικανός πραγματοποίησε την καλύτερή του εμφάνιση με τους «πράσινους» και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του, η οποία θα συνεχίσει την «μάχη» που δίνει για το πλεονέκτημα έδρας. Σε εξαιρετική βραδιά βρέθηκε και ο Ίαν Βουγιούκας, που ήταν ένα από τα «κλειδιά» του Πασκουάλ με 16 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο ΝτιΆντρε Κέιν (19π.), ενώ ο ΝτεΣόν Τόμας ήταν… μοιραίος, αφού αστόχησε στο buzzer beater στο τέλος. Αρχίζοντας το παιχνίδι με καλή άμυνα και τον Νικ Καλάθη να γράφει ιστορία με τις περισσότερες ασίστ σε μια σεζόν της Euroleague, ο Παναθηναϊκός Superfoods πήρε το προβάδισμα (7-14 στο 5′) και το κράτησε μέχρι το 7′, με τον Μάικ Τζέιμς να έχει 7 πόντους. Η Μακάμπι, όμως, απάντησε με 9-0 σερί, «πατώντας» πάνω στις κακές επιθετικές επιλογές του «τριφυλλιού», αλλά και στην αστοχία του Κέι Σι Ρίβερς (20-18 στο 10′). Με τον Καλάθη στον πάγκο η «ομάδα του λαού» έφτασε στο +7 στο 14′ (29-22) και στο +10 δύο λεπτά αργότερα (35-25), παίρνοντας σκορ κυρίως από τον Τζον ΝτιΜπαρτολομέο και τον Άλεξ Τάιους. Οι «πράσινοι» στην τελική ευθεία του ημιχρόνου μάζεψαν τη διαφορά (41-35), όμως δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν στο έπακρο τα +10 ριμπάουντ που είχαν (14-24ρ.). Στο πρώτο μέρος ο Πασκουάλ είδε πολλά βασικά του… όπλα να μην τραβούν, όπως οι Σίνγκλετον – Γκιστ – Ρίβερς, ενώ και οι παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο (πλην του Βουγιούκα) δεν μπόρεσαν να αλλάξουν σε μεγάλο βαθμό την κατάσταση. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Βουγιούκα να κάνει το 4ο φάουλ του, τον Ρίβερς να φτάνει τα 0/7 σουτ και τον Παναθηναϊκό Superfoods να μην παίρνει σκορ από τα 13 επιθετικά ριμπάουντ, που είχε στο 24′ (46-42). Όμως, η καλή άμυνα των παικτών του Πασκουάλ, σε συνδυασμό με τον ανεβασμένο Τζέιμς και τον βελτιωμένο Καλάθη, ανέτρεψαν το σκηνικό (46-47 στο 26′). Ένα γρήγορο 6-0 δια χειρός ΝτιΆντρε Κέιν έδωσε το προβάδισμα στην Μακάμπι (52-47). Στην τελική ευθεία της τρίτης περίοδου οι «πράσινοι» έκαναν το ματς «θρίλερ», με τον Τζέιμς να βάζει 18 πόντους και να δίνει και σωστές βοήθειες στην άμυνα, την ώρα που ο Κέιν ήταν το πρόβλημα του «τριφυλλιού» (16π. στο 30′, 58-56 το σκορ).  Ο Νόρις Κόουλ πήρε την… σκυτάλη από τον Κέιν και το σύνολο του Σπάχια κρατούσε το προβάδισμα (65-61 στο 33′), παρά τα όσα -εντυπωσιακά- έκανε ο Τζέιμς. Τα «πράσινα» τρίποντα δεν έμπαιναν, αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν σταθερά «μέσα» στο ματς, παίζοντας καλές άμυνες (67-64 στο 36′). Με τον Βουγιούκα να εξελίσσεται σε παίκτης – κλειδί, το «τριφύλλι» πέρασε ξανά μπροστά (67-70 στο 37′). Ένα γρήγορο 4-0 της Μακάμπι έβαλε ξανά… φωτιά στο ματς (71-70, 91» πριν από το φινάλε). Με 2/2 βολές του Σίνγκλετον ο Παναθηναϊκός Superfoods «έγραψε» το 71-72, ενώ ο Κέιν με 1/2 βολές ισοφάρισε για το 72-72 στο 39′. Ο Τζέιμς πήρε την ευθύνη πάνω του, νίκησε τον προσωπικό του αντίπαλο και διαμόρφωσε το 72-74, με τον Κόουλ στη συνέχεια να βρίσκει σίδερο. Η Μακάμπι, όμως, έκλεψε μια πολύ σημαντική μπάλα, ύστερα από μια απροσeξία του Παππά και το ελεύθερο τρίποντο του Ρολ την έβαλε μπροστά (75-74, 25» για το τέλος). Ο απίστευτος Τζέιμς (27π.) πήρε ξανά την μπάλα στα χέρια του, δεν… κατάλαβε τίποτα από την άμυνα του Μπόλντεν και σκόραρε για το 75-76, 5,8» πριν από το φινάλε. Ο Σίνγκλετον ξόδεψε 1,6» με καλή άμυνα στην πρώτη επαναφορά, ο Γκιστ έπαιξε σκληρά τον Τόμας, ο οποίος αστόχησε και το «τριφύλλι» πήρε το διπλό στο Τελ Αβίβ (75-76).