Υπερπρωταθλήτρια η Μπαρτσελόνα ύστερα από ένα τρελό ματς

Υπερπρωταθλήτρια η Μπαρτσελόνα ύστερα από ένα   τρελό ματςΑπό την κόλαση του 4-1 επέστρεψε η Σεβίλλη για να πληγώσει την Μπάρτσα αλλά όχι και να την σκοτώσει. Ματσάρα! Πλούσιο θέαμα από δύο ομάδες που αποφάσισαν να ξεχάσουν την άμυνα και να επικεντρωθούν στα γκολ. Η αναμέτρηση στη Τυφλίδα για τον τελικό του Σούπερ Καπ άρχισε με ιδανικές προυποθέσεις για τους Σεβιλιάνους. Το γκολ του Μπανέγα στο 3′ ήταν το καλύτερο ορεκτικό. Όπως ήταν φυσικό η αντίδραση της Μπαρτσελόνα δεν άργησε να έρθει. Εννια λεπτά χρειάστηκε ο για να φέρει τούμπα τα δεδομένα του τελικού. Σκόραρε στο 7′ και το 16′, ενώ ο Ραφίνια στο τέλος του πρώτου μέρους πραγματοποίησε το 3-1. Η Μπάρτσα συνέχισε να είναι καταιγιστική και στο 52′ ο Σουάρες με το 4-1 έδειχνε να οδεύει προς μία θριαμβευτική βραδιά.Οι Σεβιλλιάνοι απάντησαν εμφατικά! Την αρχή έκανε ο Ρέγιες (52′) για να ακολουθήσουν τα τέρματα του Καμέιρο με πέναλτι (72′) και αυτό της ισοφάρισης του Κονοπλιάνκα στο 81′. Τα… ντόρτια σήμαιναν παράταση, δηλαδή 120 εξαντλητικά λεπτά στη ζεστή Τυφλίδα. Εκεί μίλησε ο Πέδρο στο 115′. Μάλλον στην τελευταία του παράσταση, πριν αλλάξει φανέλα και μετακομίσει στο Ολντ Τράφορντ σκόραρε από κοντά μετά την ασταθή επέμβαση του Μπέτο στο φάουλ του . Το ματς όμως δεν είχε τελειώσει, αφού η Σεβίλλη έχασε τεράστιες ευκαιρίες με Κόκε και Ραμί για να στείλει εκ νέου το ματς στην ισοπαλία και λογικά στα πέναλτι. Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους «μπλαουγκράνα» να πανηγυρίζουν το 5ο Σούπερ Καπ της ιστορίας τους, πιάνοντας στην κορυφή τη Μίλαν. Παράλληλα, θα βάλουν στα ταμεία τους 3.000.000 για την επιτυχία τους, ενώ η ηττημένη Σεβίλλη θα καρπωθεί άλλα 2.200.000 .