Χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό

Την ευκαιρία να πάρει ένα σημαντικό προβάδισμα στην μάχη του πλεονεκτήματος έδρας, έχασε ο Παναθηναϊκός σήμερα γνωρίζοντας την ήττα από την Φενέρμπαχτσε με σκορ 67-62. Το «τριφύλλι» δεν κατάφερε να ανταποκριθεί στα τελευταία λεπτά του αγώνα, χάνοντας πολλά αμυντικά ριμπάουντ, δίνοντας παράλληλα την ευκαιρία στους γηπεδούχους να παίρνουν πόντους από επιθέσεις που έμοιαζαν χαμένες, ενώ λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, ο Ρίβερς έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει το παιχνίδι, αλλά το σουτ τριών πόντων που επιχείρησε δεν βρήκε στόχο.

Πλέον το «τριφύλλι» ισοβαθμεί με την ομάδα του Ομπράντοβιτς, με τους πράσινους πλέον να καλούνται να πάρουν το θετικό αποτέλεσμα κόντρα στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας, καθώς τα πράγματα μετά θα δυσκολέψουν με την Ρεάλ να παραμονεύει σε απόσταση αναπνοής από την τετράδα. Για τους γηπεδούχους ο παίκτης που ξεχώρισε ήταν ο Τόμπσον με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ, με τον Γιάν Βέσελι να ακολουθεί με 12 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ πολλές βοήθειες πρόσφερε και ο Κώστας Σλούκας, ο οποίος σημείωσε 11 πόντους. Από πλευράς Παναθηναϊκού αυτοί που ξεχώρισαν ήταν οι Νικ Καλάθης και Κρις Σίνγκλετον, οι οποίοι σημείωσαν από 14 και 13 πόντους αντίστοιχα. Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το παιχνίδι με εύστοχο σουτ τριών πόντων από τον Θανάση Αντετοικούνμπο, η Φενέρ όμως απάντησε με ένα γρήγορο 8-0, με την ομάδα του Πασκουάλ ωστόσο να αντιδρά και μετά από σουτ του Σίγκλετον από τα 6,75 να παίρνει εκ νέου το προβάδισμα, με τον Αμερικανό παίκτη να πετυχαίνει buzzer beater και να διαμορφώνει το τελικό σκορ της περιόδου σε 18-20. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε μουδιασμένα, με τους γηπεδούχους να το εκμεταλλεύονται και με ένα 8-0 πήραν προβάδισμα 6 πόντων (26-20). Το «τριφύλλι» αντέδρασε και με τον Αντετοκούνμπο κατάφερε να μειώσει στον 1 πόντο (26-25), με τους φιλοξενούμενους όμως να μην έχουν διάρκεια και η Φενέρ να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 35-30. Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και με ένα 6-0 στα πρώτα 2μιση λεπτά της επανέναρξης, κατάφερε να πάρει και πάλι κεφάλι στο σκορ (35-36). Οι δύο ομάδες στο μεγαλύτερο μέρος της τρίτης περιόδου ήταν κοντά στο σκορ, με το “τριφύλλι” να ολοκληρώνει το δεκάλεπτο με το υπέρ του σκορ 47-50. Οι γηπεδούχοι 2 λεπτά μετά την έναρξη της τέταρτης περιόδου κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα (52-50), μετά από εύστοχο σουτ τριών πόντων του Γκούντουριτς, ενώ στην συνέχεια η γηπεδούχοι έφτασαν τη διαφορά στο +6 (57-51) με τον Μέλι. Οι παίκτες του Πασκουάλ το πάλεψαν και κατάφεραν να μειώσουν στον ένα πόντο (61-60), αλλά δεν τα κατάφεραν αμυντικά δίνοντας στην Φενέρ πολλές ευκαιρίες για δεύτερες επιθέσεις, με τους γηπεδούχους να τις μετουσιώνουν σε πόντους και τον Παναθηναϊκό παράλληλα να μην βρίσκει λύσεις επιθετικά και να γνωρίζει την ήττα τελικά με σκορ 67-62.