"Τυφώνας" ο ΠΑΟΚ "σάρωσε" τον Ατρόμητο

Ο ΠΑΟΚ έπαιξε μπαλάρα, «σκόρπισε» με 5-1 τον Ατρόμητο στην Τούμπα, και φιγουράρει πλέον μόνος πρώτος στη βαθμολογία της Super League πριν τη διακοπή των Χριστουγέννων. Οι νταμπλούχοι Ελλάδας «καθάρισαν» το ματς από το πρώτο ημίχρονο παίρνοντας προβάδισμα με 3-0,

συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο, και αποθεώθηκαν από τους οπαδούς τους. Μετά από μάλλον αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο που πέρασε χωρίς σπουδαίες φάσεις, ο ΠΑΟΚ ανέβασε ρυθμό και κατάφερε να πετύχει το πρώτο του γκολ στο 13′. Ο Βιεϊρίνια εκτέλεσε φάουλ από περίπου 35 μέτρα, η μπάλα κόντραρε όσο χρειαζόταν και κατέληξε στη γωνιά του Μέγιερι που δεν μπόρεσε να αντιδράσει. Όσο προχωρούσαν τα λεπτά, οι γηπεδούχοι είχαν ακόμα καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας και με ωραίους συνδυασμούς έφταναν συχνά στα καρέ του του Ατρομήτου. Στο 21′ ο Λημνιός αστόχησε από κοντά μετά από σέντρα του Γιαννούλη, στο 31′ ο Μαουρίσιο νικήθηκε από τον Μέγιερι σε κοντινή κεφαλια, αλλά λίγο μετά οι νταμπλούχοι Ελλάδας ξαναβρήκαν δίχτυα. Στο 34′, ο Μίσιτς έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Σφιντέρσκι με το σώμα έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, και στην επαναφορά ο Ίνγκασον έκανε το 2-0. Ο Ισλανδός και ο ΠΑΟΚ δε σταμάτησαν όμως εκεί. Στο 34′, ήταν η σειρά του Μίσιτς να σεντράρει με εκτέλεση φάουλ και ξανά ο Ίνγκασον, με κεφαλιά, έκανε το 3-0 που έμεινε και ως σκορ ημιχρόνου. Ο Δικέφαλος μπήκε με την ίδια φόρα και στο δεύτερο ημίχρονο, και στο 52′ κέρδισε πέναλτι σε προσπάθεια του Σφιντέρσκι και επικίνδυνο τάκλιν του Ρισβάνη. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος ο Πολωνός κάνοντας το 4-0. Τρία λεπτά αργότερα, στο 56′, ο Ουγκράι με απευθείας εκτέλεση φάουλ, και λάθος εκτίμηση του Ζίβκοβιτς, μείωσε σε 4-1.Στο 71′ πήρε το βάπτισμα του πυρός και ο Λάμπρου, που μπήκε αντί του Λημνιού. Ο νεαρός φορ μάλιστα είχε δυο ευκαιρίες στο 72′ και 73′ για να βρει άμεσα δίχτυα αλλά στάθηκε άτυχος. Το παιχνίδι έγινε πιο ελεύθερο και ανοιχτό στο τελευταίο του κομμάτι, καθώς ο νικητής είχε κριθεί από νωρίς. Στο 83′ ήρθε και το πέμπτο γκολ. Ο Μισιτς συνδυάστηκε με τον Ροντρίγκο και με κεφαλιά έκανε το 5-1, που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.