Τρομερός ο Ολυμπιακός διέλυσε την Αρμάνι

Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε κατά κράτος της Αρμάνι Μιλάνο και μετά από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο, περιόρισε τους αστέρες του Έτορε Μεσίνα, κέρδισε τις περισσότερες μάχες σε άμυνα κι επίθεση και έφτασε σε μία επιβλητική νίκη με 91-70 μία εβδομάδα πριν την επίσκεψή του στο ΟΑΚΑ για το παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό. Οι ερυθρόλευκοι ήταν άστοχοι στην πρώτη περίοδο με 0/9 τρίποντα

και βρέθηκαν με το τέλος της στο -4 με 15-19 όμως στη συνέχεια βρήκαν ρυθμό και σκορ. Με επιμέρους 25-18 έκλεισε το δεύτερο δεκάλεπτο και ο Ολυμπιακός πήγε στα αποδυτήρια στο ημίχρονο με 40-37. Στην τρίτη περίοδο με 31-16 χάρη στην εκπληκτική άμυνα ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με +18 και ουσιαστικά καθάρισε το ματς. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικό αλλά ο Ολυμπιακός ήταν εξίσου σοβαρός και αποφασιστικός και στα δύο άκρα του παρκέ και έφτασε με τρομερή εμφάνιση σε σαρωτική νίκη με 91-70. Μεγάλο ματς από τον Παπανικολάου που ήταν τρομερός και στα δύο άκρα του παρκέ με 17 πόντους και 21 στο σύστημα αξιολόγησης, ακολούθησε ο Σπανούλης με 14 πόντους και 5 ασίστ, σούπερ Μιλουτίνοφ με 13 πόντους-11ριμπάουντ και 30 στο σύστημα αξιολόγησης ενώ όλοι οι υπόλοιποι έδωσαν πράγματα και στην άμυνα που ήταν το «κλειδί» της νίκης και επιθετικά. Από την Αρμάνι ο Ροντρίγκεθ με 14 πόντους, ο Νέντοβιτς με 12 και ο Μίτσοφ με 11 τράβηξαν το… κουπί στο σκοράρισμα.