Τρένο η Εθνική με διαστημικό τον Γιάννη

Η Εθνική Ελλάδας νίκησε την Εθνική Ουκρανίας με 99-79 και εξασφάλισε την πρώτη θέση στον τρίτο όμιλο του Eurobasket 2022 (4-0), με τους «κίτρινους-μπλε» να πέφτουν στο 3-1. O Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε εκπληκτική εμφάνιση, σκοράροντας 41 πόντων, με αποτέλεσμα να σπάσει το ρεκόρ πόντων του με το εθνόσημο. Σαρωτική η Εθνική Ελλάδας στην αρχή του αγώνα,

που πήρε προβάδισμα με οχτώ πόντους (10-2. 4΄λεπτό). Αν και η Εθνική Ουκρανίας μείωσε την διαφορά στα επόμενα λεπτά, η γαλανόλευκη προηγήθηκε με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-20). Οι «κίτρινοι-μπλε» πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 26-16, προηγήθηκαν με επτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-39). Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα βραχυκύκλωσε σε ορισμένα σημεία και επηρεάστηκε με τα συνεχή missmatch που δημιούργησαν η ταχύτητα και η δυναμική των αντιπάλων. Απίστευτη ήταν η εμφάνιση της επίσημης αγαπημένης στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, κάνοντας ένα επί μέρους σκορ 32-11. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο σκόραρε πολλούς σερί πόντους στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου και σε συνδυασμό με την εξαιρετική άμυνα της εθνικής μας ομάδας, αλλά και το κρεσέντο των Καλάθη και Ντόρσει, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα προηγήθηκε με 14 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (71-57).  Υψηλά κινήθηκε το σκορ στην τέταρτη περίοδο (99-79), με την Εθνική Ελλάδας να συνεχίζει δυνατά και να διευρύνει το προβάδισμα της, με αποτέλεσμα να παίρνει την νίκη κόντρα στην Εθνική Ουκρανίας με 99-79. Από την Εθνική Ελλάδας διακρίθηκε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με 41 πόντους, εννέα ριμπάουντ και δύο ασίστ σε 27:27 λεπτά και έκανε ρεκόρ πόντων με το εθνόσημο, ενώ οι Καλάθης και Ντόρσει σκόραραν με 13 πόντους έκαστος. Από την Εθνική Ουκρανίας ξεχώρισαν οι Μιχαίλιουκ και Σανόν με 16 πόντους αντίστοιχα.