Το θαύμα της Κροατίας και το δράμα της Αγγλίας

Ιστορία γράφει η Κροατία στα γήπεδα της Ρωσίας. Η ομάδα του Ντάλιτς κέρδισε με 2-1 την Αγγλία στην παράταση και την έστειλε σπίτι της, περνώντας για πρώτη φορά σε τελικό Μουντιάλ. Η παρέα των Μόντριτς, Ράκιτιτς και Μάντζουκιτς ξεπέρασαν εκείνη των Μπόμπαν-Σούκερ-Προσινέτσκι που το 1998 είχαν φτάσει ως τα ημιτελικά. Η Κροατία παρά τα προβλήματα τραυματισμών και τη κούραση της, αφού προερχόταν από δυο παρατάσεις, έδειξε ψυχικά αποθέματα και έφθασε δίκαια στη υψηλότερη διάκριση της ιστορίας της.

Η Αγγλία επαναπαύτηκε στο γκολ που πέτυχε νωρίς και το πλήρωσε. Δεν καθάρισε το ματς όταν είχε τις ευκαιρίες της όταν ήταν μπροστά στο σκορ και έτσι έδωσε το δικαίωμα στους Κροάτες να κάνουν το παιχνίδι τους. Αυτή τη φορά η Κροατία δεν ήταν Σουηδία. Και το όνειρο για ένα τελικό Μουντιάλ μετά το μακρινό 1966 θα παραμείνει όνειρο. Τα νέα παιδιά όμως του Σαουθγκέιτ είναι σίγουρο πως θα ξαναέχουν την ευκαιρία τους, είτε στο EURO 2020, είτε στο επόμενο Μουντιάλ.  Το ξεκίνημα για την Αγγλία ήταν ιδανικό καθώς στο 5ο μόλις λεπτό, ο Τριπιέρ με όμορφη εκτέλεση φάουλ έκανε το 0-1. Η Αγγλία πατούσε καλύτερα σε εκείνο το σημείο και στο 14’ μετά από κόρνερ ο Μαγκουάιρ πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε για λίγο ενώ στο 19 ήρθε η πρώτη αξιόλογη φάση των Κροατών. Ο Πέρισιτς βρήκε χώρο έξω από την περιοχή κι έκανε το σουτ με την μπάλα να βρίσκει λίγο στον Γουόκερ και να περνά άουτ, ενώ στο 32’ ο Ρέμπιτς έπιασε όμορφο σουτ εκτός περιοχής αλλά ο Πίκφορντ μπλόκαρε. Στο 36’ ο Άλι από αριστερά έδωσε για τον Λίνγκαρντ, που από ιδανική θέση πλάσαρε άστοχα. Στο 56’ ο Λίνγκαρντ έπιασε το σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα βρήκε στον Λόβρεν και έφυγε έξω και λίγο μετά ο Τριπιέρ με τη μία έκανε το γύρισμα από δεξιά αλλά ο Κέιν δεν πρόλαβε να βάλει το κεφάλι. Στο 65ο λεπτό, μετά από κακό διώξιμο των Άγγλων, ο Πέρισιτς έπιασε σουτ που κόντραρε όμως σε σώματα και στο 69’ ο Βρσάλικο σέντραρε από δεξιά, ο Πέρισιτς πετάχτηκε στην καρδιά της άμυνας των Άγγλων, πρόλαβε τον Γουόκερ και με όμορφη εναέρια προβολή έκανε το 1-1. Η Κροατία πήρε τα πάνω της και  στο 71’ μετά από λάθος στην άμυνα των Άγγλων, ο Πέρισιτς έκανε την κίνηση από αριστερά και σούταρε αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Πίκφορντ και στην επαναφορά ο Ρέμπιτς πλάσαρε πάνω στον Άγγλο τερματοφύλακα, ενώ στο 78’ ο Κέιν πέρασε όμορφα στον Λίνγκαρντ που από ιδανική θέση έστειλε την μπάλα αράουτ. Στο 83’ ο Μόντριτς έβγαλε την μπαλιά, ο Μάντζουκιτς κατέβασε στην περιοχή και  γύρισε όμορφα αλλά ο Πίκφορντ έσωσε, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Πίκφορντ έκανε τραγική έξοδο και ο Πέρισιτς από πλάγια θέση πλάσαρε με τη μία αλλά αστόχησε για λίγο. Το ματς πήγε στην παράταση, όπου στο 99’ μετά από κόρνερ ο Στόουνς έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Βρσάλικο έσωσε πάνω στη γραμμή και στο 105+3’ ο Πέρισιτς σέντραρε από αριστερά, ο Μάντζουκιτς εξ επαφής πλάσαρε αλλά ο Πίκφορντ είχε προλάβει να βγει και είπε όχι. Στο 108’ ο Ράκιτιτς εκτέλεσε πλασαριστά το κόρνερ ο Μπρόζοβιτς σούταρε μέσα από την περιοχή αλλά αστόχησε και στο 109’ η άμυνα της Αγγλίας δεν έδιωξε σωστά, ο Πέρισιτς πήρε την κεφαλιά, ο Στόουνς έχασε τον Μάντζουκιτς και ο φορ της Κροατίας από κοντά με πλασέ έκανε το 2-1. Στο 116’ ο Τριπιέρ αποχώρησε τραυματίας και άφησε την Αγγλία με δέκα παίκτες ενώ στο ίδιο λεπτό ο Μπρόζοβιτς δοκίμασε από μακριά το σουτ και ο Πίκφορντ μάζεψε με διπλή προσπάθεια και στο 120’ ο Κράμαριτς βγήκε στην κόντρα και αντί να δώσει στον αμαρκάριστο Πέρισιτς έκανε κακό σουτ.