Θλιβερός στην Ιταλία ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός με πραγματικά θλιβερή εικόνα από την αρχή ως το τέλος της αναμέτρησης έχασε από την Αρμάνι στο Μιλάνο με 66-57 μια ήττα που δεν τον βγάζει πάντως εκτός στόχων καθώς παραμένει ζωντανός για την πρόκριση στα πλέι-οφ. Οι ερυθρόλευκοι εδώ και καιρό με εξαίρεση το ματς στο Μαυροβούνιο με τη Μπουντούτσνοστ αγκομαχούν να βάλουν 60-65 πόντους και το πιστοποίησαν και στην Ιταλία

έχοντας μόλις 10 στο πρώτο δεκάλεπτο, 13 στο δεύτερο, 16 στην τρίτη περίοδο και 18 στην τέταρτη. Η καλή άμυνα των Πειραιωτών στο πρώτο ημίχρονο και το γεγονός ότι οι Ιταλοί έχασαν πολλά ελεύθερα τρίποντα και τα… έσπασαν κυριολεκτικά, είχαν σαν αποτέλεσμα το 23-23 στα μισά της διαδρομής, σκορ που θα το χαρακτηρίζαμε… γυναικείο αλλά ήταν τόσο τραγικές και οι δύο ομάδες εκτελεστικά που και πολύ ήταν. Με τον Σπανούλη να αποχωρεί στη δεύτερη περίοδο και να μην αγωνίζεται καθόλου στη συνέχεια, ο Ολυμπιακός είχε να ανέβει… βουνό και φυσικά οι παίκτες της Αρμάνι δεν θα συνέχιζαν να… σπάνε τα καλάθια με τούβλα στο δευτερο ημίχρονο. Το επιμέρους 26-16 στην τρίτη περίοδο έδωσε έναν «αέρα» 10 πόντων στους Ιταλούς που έγινε +16 στα μισά του τέταρτου δεκαλέπτου με καταιγισμό τριπόντων και εκεί κάπου όλα τελείωσαν. Σπανούλη απόντος -συν τον Στρέλνιεκς- φάνηκε σε ένα ακόμα ματς πόσο λείπουν από τον Ολυμπιακό παίκτες-προσωπικότητες που μπορούν να βγάλουν το… κάρο από τη λάσπη και φυσικά με τον MVP Μιλουτίνοφ να παίζει 30′ (13π. – 9ρ.) καθώς πίσω του δεν υπάρχει αξιόπιστος σέντερ και να παρουσιάζεται εξουθενωμένος, τον Πρίντεζη μια να παίζει και δυο να είναι ανύπαρκτος, τον Γκος να είναι «αόρατος» και να εμφανίζεται όταν ο Ολυμπιακός έχει πετάξει λευκή πετσέτα και τον Παπανικολάου να είναι ασταθέστατος το τελευταίο διάστημα, ο Ολυμπιακός γίνεται εύκολη λεία ακόμα και για μια Αρμάνι σε κακή βραδιά. Στον αντίποδα, οι Ιταλοί είδαν τον συνήθη-ύποπτο, Μάικ Τζέιμς, να τελειώνει τον αγώνα με 27 πόντους, χαρίζοντας στην Αρμάνι την 14η νίκη της, με την οποία έκανε ακόμη ένα βήμα για την εξασφάλιση της πρόκρισης.