Θανάσης και Λούκας "καθάρισαν" τον Ολυμπιακό

Με… ήρωες τους Λούκας Λεκαβίτσιους και Θανάση Αντετοκούνμπο, ο Παναθηναϊκός έκανε την ανατροπή απέναντι στον Ολυμπιακό στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε τη νίκη με 93-80. Ο Ολυμπιακός έκανε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο και βρέθηκε ακόμα και με διψήφια διαφορά μπροστά, όμως το δεύτερο ημίχρονο ανήκε στον Παναθηναϊκό!

Αρχικά ο Αντετοκούνμπο με την άμυνά του και τους πόντους του στο ανοιχτό γήπεδο ανέτρεψε τα πράγματα και ο Λεκαβίτσιους με τους πόντους του στο τέλος «καθάρισε» το παιχνίδι, την ώρα που ο Πρίντεζης έδειχνε να παλεύει μόνος του από το 20′ και μετά. Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν μαζί στο σκοράρισμα, με καμία από τις δύο να μην μπορεί αν ξεφύγει στο σκορ (12-12 (5’). Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +7 μετά από ένα μικρό τους ξέσπασμα, όμως οι Πειραιώτες απάντησαν άμεσα και με ένα επιμέρους 2-9, έκλεισε το δεκάλεπτο στο 21-23. Οι «αιώνιοι» συνέχισαν στα πρώτα λεπτά να είναι κοντά, όμως ο Ολυμπιακός, με τον Τίμα να το βλέπει… βαρέλι, πήρε τα ηνία και βρέθηκε στο +9 (35-44 18’). Οι «πράσινοι» μείωσαν, χάρη σε ένα ξέσπασμα του Καλάθη και με ένα μικρό επιμέρους 6-2 μείωσαν σε 41-46, όμως ο εξαιρετικός Γιώργος Πρίντεζης με καλάθι στο τέλος του ημιχρόνου διαμόρφωσε το 41-48. Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και πίεσε ασφυκτικά στην άμυνα, με το σκορ αν πηγαίνει και πάλι στο μηδέν (54-54 25’). Οι γηπεδούχοι, με τον Θανάση Αντετοκούνμπο να κάνει σπουδαία δουλειά στην άμυνα, πέρασαν μπροστά και έφτασαν στο +7 (62-55 27’), ενώ έφτασε και στο +10 με 67-57 (28’). Σε εκείνο το σημείο, ο Ολυμπιακός αντέδρασε μετά από ώρα και με ένα μικρό 5-0 έκλεισε την περίοδο στο 67-62. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τα ηνία, με τον Ολυμπιακό να παραμένει όμως κοντά, λόγω του τρομερού Γιώργου Πρίντεζη. Ο Παναθηναϊκός από την άλλη συνέχισε να βρίσκει λύσεις και στη πορεία ανέβασε την διαφορά, φτάνοντας στο +12 (88-76 38’), με… ήρωα τον Λεκαβίτσιους. Πλέον τα πάντα είχαν κριθεί, με το «τριφύλλι» να φτάνει στη νίκη με 93-80. Ο Λούκας Λεκαβίτσιους ήταν σε απίστευτη κατάσταση, με τον Λιθουανό να τελειώνει το παιχνίδι με 17 πόντους και 3 τρίποντα. Ο Νικ Καλάθης έκανε και πάλι τα… πάντα με 14 πόντους, 7 ασίστ και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Θανάσης Αντετοκούνμπο είχε 12, συμβάλλοντας όμως καθοριστικά με τις άμυνές τους. Από την άλλη ο Γιώργος Πρίντεζης ήταν συγκινητικός με 26 πόντους, ενώ ο Τίμα είχε 17, με τους 14 όμως να είναι στο πρώτο μισό.