Τελείωσε το ευρωπαϊκό ταξίδι του Ολυμπιακού

Η ευχάριστη έκπληξη της φετινής διοργάνωσης, Ζαλγκίρις Κάουνας, επιβλήθηκε  του Ολυμπιακού με σκορ 101-91 και θα πάει στο Final-4 του Βελιγραδίου, αποκλείοντας τους «Πειραιώτες» με συνολικό σκορ 3-1. Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους με όπλο το τρίποντο, όπου μέτρησε 13/24 κυριάρχησε στο παρκέ της  Zalgirio Arena και δεν άφησε κανένα περιθώριο στους «Πειραιώτες». Το σύνολο του Γιάννη Σφαιρόπουλου, που είχε τη δεύτερη καλύτερη άμυνα στην Ευρωλίγκα δεν κατάφερε να σταματήσει τους Λιθουανούς και παρόλο που στην αρχή της σειράς είχε το πλεονέκτημα έδρας, αποκλείστηκε και δεν θα ταξιδέψει για το Βελιγράδι.

Ο Ολυμπιακός  ήταν βελτιωμένος επιθετικά, όμως δεν ήταν καθόλου καλός στην άμυνα και «μοιραία» ήρθε η ήττα και ο αποκλεισμός από τη συνέχεια της διοργάνωσης. Με ένα εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο η Ζαλγκίρις με επιμέρους σκορ 28-15 πήρε προβάδισμα 14 πόντων (51-37) στο ημίχρονο και έθεσε τις βάσεις για τη νίκη. Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε, με τους γηπεδούχους να σκοράρουν ασταμάτητα και να «διαλύουν» κάθε αμυντικό πλάνο των «ερυθρολεύκων», κλείνοντας τη τρίτη περίοδο στο +22 (78-56), τελειώνοντας ουσιαστικά το παιχνίδι.  Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Πειραιώτες «ξύπνησαν» αργά, μειώνοντας στους 7 (93-86 στα 40’), όμως ο Παπανικολάου χρεώθηκε με αντιαθλητικό φάουλ και συνέχεια με 2 τεχνικές  ποινές και αποβλήθηκε από το παιχνίδι και έτσι η Ζαλγκίρις έφτασε στη μεγάλη νίκη-πρόκριση. Για τους θριαμβευτές που προκρίθηκαν σε Final-4, ύστερα από 19 χρόνια, εξαιρετική εμφάνιση έκαναν οι Ουλανόβας και Πάνγκος με 20 και 21 πόντους αντίστοιχα, με τον πρώτο να μαζεύει και 9 ριμπάουντ. Στην αντίπερα όχθη για τους «ερυθρόλευκους», ο Σπανούλης ήταν πρώτος σκόρερ με 19 πόντους, με τους Στρέλνιεκς και Παπανικολάου να τον ακολουθούν με 17 και 15 πόντους αντίστοιχα.