Τα ρεκόρ του ΠΑΟΚ στην Ευρώπη με τον Λουτσέσκου

Στο δέκατο παιχνίδι του Λουτσέσκου στην Ευρώπη με τον ΠΑΟΚ, οι «ασπρόμαυροι» πέτυχαν την μεγαλύτερη νίκη του σε εκτός έδρας ματς όσον αφορά την φάση ομίλων ευρωπαϊκής διοργάνωσης, αλλά και να σημειώσουν το μεγαλύτερο σκορ ελληνικής ομάδας γενικά στους ομίλους είτε του Champions, είτε του Europa League.

Παράλληλα, από το 1959 και μετά, που καθιερώθηκε η Α” Εθνική, ο ΠΑΟΚ για πρώτη φορά πετυχαίνει σε επίσημο εκτός έδρας παιχνίδι τρία γκολ μέχρι το 17ο λεπτό, ενώ ο Δικέφαλος σημείωσε τρία γκολ σε ένα ημίχρονο σε εκτός έδρας ματς του στην Ευρώπη μετά από εφτά χρόνια και πιο συγκεκριμένα από τις 3 Νοεμβρίου του 2011 και το 1-3 απέναντι στη Σάμροκ Ρόβερς στην Ιρλανδία. O Ράζβαν Λουτσέσκου, επίσης, στην αναμέτρηση με την Μπάτε, «έπιασε» και τον Λες Σάνον στις 10 συμμετοχές στον πάγκο του Δικεφάλου στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις και στα δύο ματς με Βίντι, αλλά και στην αναμέτρηση με την Τσέλσι, θα καταφέρει να ξεπεράσει τους Ίβιτς, Τούντορ, Στέφενς, Μπόλονι και Μπάγεβιτς και να γίνει ο δεύτερος σε συμμετοχές, πίσω από τον Άγγελο Αναστασιάδη.
Πηγή: paok24.com