Τα…μούσκεψε ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός παρά της απουσίες των Πρίντεζη και Παπανικολάου, πάλεψε, όμως στο τέλος γνώρισε την ήττα από την Μάλαγα στην πρωτεύουσα της Ανδαλουσίας με 87-85 στην παράταση. Αυτό το αποτέλεσμα ουσιαστικά δεν αλλάζει κάτι για την ομάδα του Πειραιά, καθώς έχει εξασφαλίσει το πλεονέκτημα έδρας ενόψει πλέι οφ, όμως εξαφανίζει τις μαθηματικές ελπίδες που είχε για την δεύτερη θέση. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου επέστρεψε από το -16 του ημιχρόνου, όμως έχασε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη, μένοντας στις 19.

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλά στην αναμέτρηση και με τον Σπανούλη να βρίσκει λύσεις στην άμυνα της Μάλαγα, το σκορ έγινε 6-11 (4’). Η Μάλαγα επίστρεψε και με πέρασε μπροστά με 14-13, όμως οι Πειραιώτες βρήκαν ξανά σκορ και έκλεισαν την πρώτη περίοδο μπροστά με 19-22. Η Μάλαγα βελτίωσε την άμυνά της και επιθετικά πέταγε… φωτιές, με τον Ολυμπιακό να δείχνει να χωλαίνει στο παρκέ. Οι Ανδαλουσιανοί πήραν τα ηνία και ανέβασαν το προβάδισμα, φτάνοντας το προβάδισμά τους σε διψήφια τιμή, την ώρα που οι Πειραιώτες χωρίς τον Σπανούλη στο παρκέ δεν μπόρεσαν να κάνουν κάτι παραπάνω. Έτσι το ημιχρονο βρήκε την Μάλαγα στο +14, με 47-33. Ο Ολυμπιακός με την αρχή της επανάληψης ήταν… μαγικός. Οι Πειραιώτες ανέβασαν κατακόρυφα της απόδοσή τους και με τον Σπανούλη να επιστρέφει στο παρκέ και να κάνει τρομερή δουλειά, αρχικά μείωσαν, ενώ στη συνέχεια πήραν το προβάδισμα, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 54-56. Η άμυνα των παικτών του Σφαιρόπουλου μάλιστα ήταν τόσο καλή, που το επιμέρους σκορ της τρίτης περιόδου ήταν 7-23(!). Η ομάδα του Πειραιά συνέχισε να έχει τα ηνία, όμως η Μάλαγα πίεσε και προσπάθησε να επιστρέψει. Ο Ολυμπιακός κρατούσε τα ηνία, χάρις στα μεγάλα σουτ του Ρόμπερτς. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχαν τον έλεγχο, όμως ένα λάθος στο τέλος του Τιλί επέτρεψε στην Μάλαγα να κάνει το 74-74. Στην τελευταία επίθεση ο Ολυμπιακός σεν μπόρεσε να ευστοχήσει και το παιχνίδι πήγε στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Ολυμπιακός μπήκε με 2/2 τρίποντα και μπήκε σε ρόλο οδηγού. Η Μάλαγα δεν το έβαλε κάτω και επέστρεψε, κάνοντας το σκορ 82-82 στο τελευταίο λεπτό. Ο Παπαπέτρου με τρίποντο έκανε το 82-85, όμως η συνέχεια ανήκε στους γηπεδούχους. Αρχικά ο Βαζίνσκι με τρίποντο ισοφάρισε, ενώ μετά την χαμένη επίθεση του Ολυμπιακού, ο Όγκουστιν με εύστοχο σουτ στα 2,5’’, έδωσε το προβάδισμα στη Μάλαγα και μαζί τη νίκη με 87-85.