Τα Γιάννινα "φρέναραν" τον Ολυμπιακό

Μέτριος ο Ολυμπιακός στους Ζωσιμάδες, δεν άξιζε κάτι περισσότερο από την ισοπαλία απέναντι στον μαχητικό ΠΑΣ Γιάννινα και μοιραία οι ερυθρόλευκοι γνώρισαν την πρώτη απώλεια βαθμών στη Super League μένοντας στο 1-1. Στο 91′ ακυρώθηκε γκολ του Χασάν, ως οφσάιντ νωρίτερα του Ελ Αραμπί με τη χρήση της γραμμής, ενώ στο 71′ οι Ηπειρώτες είχαν δοκάρι. Κάκιστη εικόνα για τους Πειραιώτες στο πρώτο ημίχρονο, με τον Πέδρο Μαρτίνς να το πετάει στα… σκουπίδια όπως και σε προηγούμενα ματς, κατεβάζοντας 4-3-3 με κέντρο Εμβιλά-Μπουχαλάκη-Καμαρά, με τη δημιουργία λόγω και της μηδαμινής συνεισφοράς σε αυτό το κομμάτι των Χολέμπας-Ραφίνια, να είναι σχεδόν ανύπαρκτη. Η είσοδος του Φορτούνη στο δεύτερο ημίχρονο αντί του μετριότατου Εμβιλά, «ζωντάνεψε» τους Πειραιώτες οι οποίοι βρήκαν νωρίς την ισοφάριση με τον Μαροκινό «κίλερ» στο 51′. Ο Ολυμπιακός επέβαλε το ρυθμό του, πίεσε τους γηπεδούχους στη συνέχεια αλλά Ελ Αραμπί και Χασάν δεν έκαναν γκολ τις φάσεις που είχαν και το 1-1 μοιάζει το δικαιότερο αποτέλεσμα.