Τα έκανε…θάλασσα ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός κατάφερε και έχασε ματς-τελικό στο ΣΕΦ από τη Ζαλγκίρις με 68-72 στο οποίο ήταν στο +12 λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου και πλέον τα πλέι οφ μοιάζουν πλέον όνειρο… ανοιξιάτικης νυκτός. Ο Ολυμπιακός μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά έχοντας μπροστάρη τον Γουέμπερ πήγε στα μισά της πρώτης περιόδου ακόμα και στο +7 όμως είχε ξανά νεκρό διάστημα στην επίθεση και οι Λιθουανοί μείωσαν σε 18-16 με τη λήξη της.

Η επιθετική δυστοκία για τον Ολυμπιακό συνεχίστηκε και στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου με αποτέλεσμα η Ζαλγκίρις να ξεφύγει και με +6 όμως πάλι με τον Γουέμπερ και συμπαραστάτη τον Μιλουτίνοφ ο Ολυμπιακός ανέτρεψε γρήγορα γρήγορα την κατάσταση και προηγήθηκε με +8 για να κλείσει το ημίχρονο στο 38-34. Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός με τρομερή άμυνα και με τον Γουέμπερ να παρασύρει και τους υπόλοιπους επιθετικά έκανε το 42-39 από το 22:30» σε 51-39 στο 26:30» φτάνοντας στο +12. Οι Λιθουανοί «απάντησαν» με ένα γρήγορο 0-9 με τον Ολυμπιακό να τα κάνει… θάλασσα στην επίθεση και μείωσαν σε 51-48 με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου. Με την έναρξη της 4ης περιόδου το σερί των Λιθουανών μεγάλωσε και πέρασαν μπροστά με 51-53. Με τον Γουέμπερ να παλεύει μόνος του στην επίθεση και τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν εύκολα καλάθια το 57-62 στο 35′ ήρθε μάλλον αβίαστα για την ομάδα του Γιασικεβίτσιους. Ένα ξέσπασμα του Γουέμπερ με προσωπικά καλάθια και τρομερές άμυνες έφερε τον Ολυμπιακό με 6-0 σερί μπροστά με 63-62 στο 37′ και έβαλε φωτιά στο ΣΕΦ. Οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι τα 38:45″ όταν με δίποντο ο Βέστερμαν έκανε το 65-68 γεμίζοντας με άγχος και πίεση τους ερυθρόλευκους. Με επιθετικο ριμπάουντ ο Μιλουτίνοφ κέρδισε βολές και με1/2 μείωσε σε 66-68 στα 55» πριν το τέλος. Ο Ολυμπιακός έβγαλε την άμυνα αλλά έχασε την επίθεση και άργησε πολύ να κάνει το φάουλ που ήρθε στα 5 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Με 2/2 βολές οι Λιθουανοί έγραψαν το 66-70 και έβαλαν ταφόπλακα στις ελπίδες του Ολυμπιακού για νίκη με το τελικό 68-72 να γράφει την ιστορία του αγώνα. Με το πέρας 29 αγωνιστικών στην regular season ο Ολυμπιακός υποχώρησε στο 14-15 και πλέον βρίσκεται σε δύσκολη θέση στην βαθμολογία της Euroleague. Οι Πειραιώτες για να πάρουν την πρόκριση θέλουν νίκη δική τους κόντρα στην Νταρουσάφακα την τελευταία αγωνιστική και παράλληλα ήττες από Ζαλγκίρις και Αρμάνι Μιλάνο. Η ομάδα του Κάουνας αντιμετωπίζει την Ρεάλ Μαδρίτης, ενώ οι Ιταλοί κοντράρονται με την Αναντολού Εφές.