Συνεχίζει να πετάει βαθμούς στο ΟΑΚΑ

Με όλους τους τρόπους πετά βαθμούς φέτος η ΑΕΚ. Η οποία, απόψε στο ΟΑΚΑ, μπήκε κοιμισμένη στο ματς και είχε ένα εφιαλτικό πρώτο 20λεπτο, όπου έκανε δύο γκολ-δώρο στον Αστέρα και βρέθηκε να κυνηγά στο σκορ. Από το άτυχο σημείο, όπου τραυματίστηκε ο Νέλσον Ολιβέιρα και μπήκε στη θέση του ο Νέναντ Κρίστιτσιτς, η ομάδα μεταμορφώθηκε αγωνιστικά και τακτικά, ισοφάρισε σε 2-2 με ισάριθμα γκολ του Νταμιάν Σιμάνσκι που ήταν κορυφαίος και έχασε μεγάλες ευκαιρίες για να πάρει και τη νίκη με αποκορύφωμα το δοκάρι του Πολωνού και το σουτ του Σβάρνα στο 93’ πάνω σε αμυντικό από πολύ κοντά. Δυστυχώς, η ΑΕΚ, δεν βρήκε το τρίτο γκολ που άξιζε και κόλλησε στο 2-2, σε ένα ματς που πλήρωσε την τραγική συμπεριφορά που είχε στις στατικές φάσεις με τον Νεντελτσιάρου να είναι μέσα στο δεύτερο γκολ χάνοντας τον αντίπαλο του αλλά και συνολικά την αμυντική λειτουργία να είναι απαράδεκτη, τουλάχιστον στο πρώτο 20λεπτο. Μεγάλα τα λάθη και του Χιμένεθ που θα μπορούσε από ένα σημείο και μετά να κάνει πιο επιθετική την ομάδα, βάζοντας τον Νταντσένκο δεξί μπακ και βγάζοντας τον Νεντελτσιάρου που δεν πατούσε καλά φέρνοντας τον Σβάρνα στόπερ. Το ματς ειδικά μετά το 60’, με όλον τον Αστέρα πίσω, φώναζε πως η ΑΕΚ χρειάζεται να πάρει παιχνίδι από τις προωθήσεις του δεξιού της μπακ, που δεν μπορούσε να τις έχει από τον αμυντικογενή Σβάρνα με τον Χιμένεθ τελικά να μην βάζει ποτέ στο ματς τον Νταντσένκο, έχοντας τον Γκαρσία επί 93’ λεπτά να προσπαθεί να περάσει έναν, δύο και τρεις αντιπάλους για να κάνει την τελική πάσα ή την εκτέλεση από δεξιά…

Πηγή: aek365.org