Στο ρελαντί το Βέλγιο "καθάρισε" τον Παναμά

Το Βέλγιο τα βρήκε σκούρα κόντρα στον Παναμά στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στην επανάληψη σοβαρεύτηκε και καθάρισε με 3-0, ξεκινώντας με το δεξί στο Μουντιάλ. Μόλις στο πρώτο λεπτό ο Λουκάκου από κοντά έκανε το γύρισμα αλλά η μπάλα έφυγε έξω, ενώ στο 6’ μετά από όμορφο συνδυασμό των Βέλγων ο Αζάρ άφησε για τον Καρασκό που πλασάρε αλλά δεν απείλησε τον Πενέδο. Οι Βέλγοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο και στο επόμενο λεπτό ο Μέρτενς να σουτάρει και τον Πενέδα να διώχνει εντυπωσιακά ενώ στη συνέχεια ο άσος της Νάπολι σούταρε σε σώματα.

Στο 11’ ο Ρ.Τόρες γύρισε παρακινδυνευμένα στον Πενέδο, ο Αζάρ μπήκε στη φάση αλλά πλάσαρε μόλις έξω και  στο 18’ μετά από έξυπνο κόρνερ του Ντε Μπρόινε, ο Μέρτενς έπιασε νέο σουτ που πέρασε μόλις έξω. Στο 21’ μετά από σέντρα του Ντε Μπρόινε από δεξιά ο Τόρες πρόλαβε σωτήρια προ του Λουκάκου, ενώ στο 22’ το σουτ του σταρ της Σίτι έφυγε μόλις έξω όπως κι εκείνο του Αζάρ στο 25’. Στο 38ο λεπτό ο Αζάρ μπήκε πανέμορφα στην περιοχή κι έκανε το σουτ αλλά ο Πενέδο και πάλι έδιωξε σε κόρνερ και στο 39’ ο κίπερ του Παναμά βγήκε και πρόλαβε τον Λουκάκου. Στο 40’ ο Ντε Μπρόινε εκτέλεσε με σέντρα ένα φάουλ και ο Μέρτενς έπιασε φοβερό σουτ που έφυγε λίγο έξω. Το Βέλγιο μπήκε δυνατά στην επανάληψη κι έλυσε τον γόρδιο δεσμό στο 47’. Μετά από γέμισμα η άμυνα του Παναμά έδιωξε, η μπάλα βγήκε δεξιά και ο Μέρτενς με άπιαστο σουτ στην κίνηση έκανε το 1-0. Στο 52’ η εκτέλεση φάουλ του Ντε Μπρόινε, πέρασε μόλις έξω, ενώ στο 54’ ο Μουρίγιο βρέθηκε απέναντι από τον Κουρτουά, αλλά ο κίπερ της Τσέλσι έσωσε εντυπωσιακά. Ο Παναμάς ανέβασε στροφές και στο 58’ το πλασέ του Μπαρσένας από το ύψος της περιοχής, έφυγε λίγο έξω, ενώ στο 69’ ο Ντε Μπρόινε από αριστερά έβγαλε πανέμορφη σέντραa και ο Λουκάκου με κεφαλιά έγραψε το 2-0. Και στο 75’ οι παίκτες του Μαρτίνεθ έφυγαν στην κόντρα, ο Αζάρ άνοιξε όμορφα αριστερά στον Λουκάκου κι εκείνος με ιδανικό πλασέ έγραψε το 3-0.