Στο δεύτερο ημίχρονο αποφάσισε πως έπρεπε να νικήσει

Μετά από έναν αγώνα-θρίλερ, ο Παναθηναϊκός έκαμψε την αντίσταση της Αρμάνι Μιλάνο με 96-95 εκτός έδρας στην παράταση και ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στην regular season με μια μεγάλη νίκη, η οποία τον διατηρεί ζωντανό στη μάχη του πλεονεκτήματος έδρας για τα Playoffs.  Οι «πράσινοι» είχαν την ευκαρία να πάρουν τη νίκη στην κανονική διάρκεια μετά το καλάθι του Τζέιμς, όμως ο Σίνγκλετον επέτρεψε στον Μπέρτανς να ισοφαρίσεi με τρεις βολές και να στείλει το ματς στην παράταση, καθώς ο Ντένμον δεν σούταρε καν.

Πλέον, η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ (19-11) αγωνίζεται για τις θέσεις 3-5 και περιμένει να δει τι θα κάνουν Ολυμπιακός και Ρεάλ Μαδρίτης κόντρα σε Ζαλγκίρις και Μπάμπεργκ αντίστοιχα, ώστε να μάθει τον αντίπαλό του στα playoffs της διοργάνωσης. Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με Καλάθη, Τζέιμς, Αντετοκούνμπο, Σίγνκλετον και παραδόξως Πέιν, με την Αρμάνι να επιβάλλει άμεσα τον ρυθμό τηςκαι να προηγείται με 10-4 στα πρώτα δυόμιση λεπτά. Οι «πράσινοι» συνέχιζαν να έχουν προβλήματα στην άμυνα και βρέθηκαν πίσω με 10 στο 7′ (22-12), ενώ η α” περίοδος έληξε με το «βαρύ» για τους «πράσινους 27-18  υπέρ της Αρμάνι (10′). Στη β” περίοδο, ο Παναθηναϊκός ανέβασε «στροφές» και με 5-0 σερί μείωσε σε 29-23 (12′), όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν με 8-0 σερί εκτοξεύοντας στο +14 (37-23, 14′) τη διαφορά. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ δεν είχε νέα απάντηση, ενώ η άμυνα εξακολουθούσε να… μπάζει κι έτσι βρέθηκε πίσω με 55-42 στο τέλος του α” ημιχρόνου (20′). Στην επανάληψη, ο Παναθηναϊκός βελτιώθηκε θεαματικά και μείωσε στους οκτώ πόντους (60-52) στο 24′ και παρά τις προσπάθειες της Αρμάνι (7-0 σερί και 67-52) κατάφερε να παραμείνει κοντά στο σκορ ενόψει της δ” περιόδου (69-61, 30′). Συνεχίζοντας σε υψηλό τέμπο, με πρωταγωνιστές τους Σίνγκλετον και Καλάθη μείωσε σε 3 (73-70, 33′), ενώ με τρίποντο του Ντένμον πλησίσε σε απόσταση αναπνοής (79-77) στο 36′ και στον πόντο (82-81) με σουτ του Καλάθη δύο λεπτά πριν το φινάλε. Με κάρφωμα του Γιστ, ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 84-83, ενώ ακολούθησε λάθος του Τζέρελς στο «κατέβασμα». Με προσωπικό καλάθι του Τζέιμς στα 15» οι «πράσινοι» πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά, ενώ στη συνέχεια η Αρμάνι δεν μπόρεσε να σκοράρει και ο Ντένμον με 2/2 βολές έκανε το 84-87 για τον Παναθηναϊκό, όμως ο Σίνγκλετον έκανε φάουλ στον Μπέρτανς σε προσπάθεια τριών πόντων, ο οποίος με τη σειρά του το εκμεταελλεύτηκε (73-73). Στην τελευταία επίθεση, με 2,4» πριν το φινάλε, ο Ντένμον έκανε δύο ντρίμπλες και δεν πρόλαβε καν να σουτάρει κι έτσι ο αγώνας πήγε σε παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τον Γκιστ με γκολ-φάουλ να κάνει το 93-94 26,5» πριν το τέλος και τον Γκάουντλοκ να απαντά άμεσα με σουτ για το 95-94. Ωστόσο, ο Τζέιμς «μίλησε» και πάλι και με… καλάθι από παρέμβαση αντιπάλου, έκανε το 95-96, δίνοντας στον Παναθηναϊκό μια μεγάλη νίκη στο φινάλε της regular season και κρατώντας τον ζωντανό για το πλεονέκτημα έδρας.