Στην ΑΕΚ υπάρχει θέμα ψυχολογίας και αυτοπεποίθησης των παικτών

Η ΑΕΚ κατάφερε και πήρε μια αγχωτική νίκη κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης, που παρότι ξεκίνησε ιδανικά το ματς με γκολ στα πρώτα λεπτά και των δυο ημιχρόνων, τελικά δεν χειρίστηκε καθόλου καλά το ματς και παραλίγο να το πληρώσει. Δέχτηκε ένα γκολ απ’ τον Λουίς Φερνάντεθ, σχεδόν απ’ το πουθενά κι’ εκεί ήρθε η κατάρρευση για τους Κιτρινόμαυρους, με τον Αστέρα να αναλαμβάνει το μομέντουμ,

να πιέζει την ΑΕΚ και να της δημιουργεί κινδύνους. Το αρνητικό της όλης υπόθεσης είναι, ότι η Ένωση το έχει ξανά πληρώσει, χάνοντας μάλιστα το παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό και αν δεν είχε τον Παναγιώτη Τσιντώτα σε φοβερή κατάσταση, αν και «κρύος», τότε θα είχε αφήσει στην καλύτερη περίπτωση δυο βαθμούς, ενώ στην χειρότερη θα γνώριζε την ήττα στο ΟΑΚΑ απ’ την Τρίπολη. Είναι ξεκάθαρο πλέον ότι το θέμα έχει να κάνει με την ψυχολογία της ομάδας και την αυτοπεποίθηση των ποδοσφαιριστών, με τον Μάσιμο Καρέρα να το γνωρίζει και να το τονίζει στην συνέντευξη Τύπου, το οποίο είναι όσο να ‘ναι θετικό για την ομάδα, καθώς εκτός απ’ την αγωνιστική πλευρά, ξέρει ο ίδιος που θα πρέπει να εστιάσει. Η εικόνα της ΑΕΚ μετά το 2-1 ήταν άκρως απογοητευτική και προβληματική, δείχνοντας μια «παγωμάρα» και ότι οι Κιτρινόμαυροι τα είχαν χαμένα και χωρίς καθαρό μυαλό, να κρατήσουν την μπάλα και να απειλήσουν τον Αστέρα. Αν πρέπει να βγάλει κάποιος κάτι θετικό απ’ το χθεσινό ματς και χωρίς να αναλογιστούμε τη νίκη και τους τρεις βαθμούς, θα μπορούσαμε να πούμε ότι είναι ακόμα ένα δείγμα, για το που πρέπει να εστιάσει ο Ιταλός τεχνικός για την βελτίωση της ομάδας τόσο στο αγωνιστικό κομμάτι, αλλά και στο εξωαγωνιστικό, χτίζοντας μια ΑΕΚ νικήτρια, όπως ο ίδιος επιθυμεί και έχει τονίσει αρκετές φορές!
Πηγή: aek1924.gr