Στη Τούμπα αφεντικό είναι ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε πίσω στο σκορ, αγχώθηκε αλλά τελικά επικράτησε με 2-1 του Ατρομήτου στην Τούμπα και επέστρεψε στην κορυφή της βαθμολογίας της Super League Σουρωτή. Ο Ατρόμητος αποδείχθηκε «σκληρό καρύδι» αλλά η θέληση των γηπεδούχων ήταν μεγαλύτερη. Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με όρεξη το παιχνίδι και πρόλαβε να χάσει δυο καλές ευκαιρίες στο πρώτο δεκάλεπτο. Μετά από ισάριθμες σέντρες του Τζάλμα, πρώτα ο Μάτος (1′) και μετά ο Κρέσπο (7′) δεν σημάδεψαν σωστά στις κεφαλιές που επιχείρησαν στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον πλήρη έλεγχο και την κατοχή της μπάλας, παρόλα αυτά στο 21′, σε μια στημένη φάση βρέθηκε πίσω στο σκορ. Ο Ούμπιντες έκανε τη σέντρα και ο Στρούγγης με κεφαλιά έκανε το 0-1, κόντρα στη ροή του αγώνα. Για μερικά λεπτά, ο ΠΑΟΚ έχασε τη συγκέντρωσή του στο γήπεδο, αλλά γρήγορα επανήλθε και έφτασε άλλες δυο φορές πολύ κοντά στο γκολ. Στο 34′, ο Ελ Καντουρί αστόχησε εξ επαφής, μετά από νέα σέντρα του Τζάλμα από τα δεξιά, ενώ στο 40′, ο Κάνιας μόνος από το ύψος της μεγάλης περιοχής, έστειλε κι αυτός την μπάλα λίγο άουτ. Τελικά, έπρεπε να έρθει το τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου και ένα αντικανονικό μαρκάρισμα του Στρούγγου στον Μακ, για να κερδίσει ο ΠΑΟΚ το πέναλτι και να ισοφαρίσει. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Βιεϊρίνια που ευστόχησε και έκανε το 1-1, λίγα δευτερόλεπτα πριν οι δυο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια. Στο 69′, χάθηκε κι άλλη σπουδαία ευκαιρία για τους γηπεδούχους , όταν την κεφαλιά του Κρέσπο έκοψε πάνω στη γραμμή ο Ρισβάνης. Στο 71′ όμως ήρθε το γκολ. Μετά από φάση διαρκείας, και συνεχόμενα σουτ που σταμάτησαν σε αμυντικούς, ο Τζάλμα με σουτ μέσα από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 2-1, ενώ στο 80′, ο Ατρόμητος, ο οποίος άρχισε να παίρνει μέτρα στο γήπεδο, απείλησε με σουτ του Κιβρακίδη που έφυγε άουτ. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πίεζαν όλο και περισσότερο ψάχνοντας την ισοφάριση, αλλά δεν δημιούργησαν κάποια ευκαιρία και το 2-1 έμεινε μέχρι τέλους…