Σταθερός "πελάτης" της ΑΕΚ ο ΠΑΟΚ

Από τότε που η ΑΕΚ επέστρεψε από την μεγάλη περιπέτεια σε Γ” Εθνική και Football League, το Ολυμπιακό Στάδιο είναι ένα πραγματικό «κάστρο» στα ντέρμπι του πρωταθλήματος. Στο τελευταίο χρονικά, την Κυριακή (5/11) νίκησε 1-0 τον ΠΑΟΚ στο ντέρμπι «Δικεφάλων» στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Super League Σουρωτή. Έτσι, η Ένωση έχει δώσει στο ΟΑΚΑ δώδεκα ματς σε κανονική περίοδο και playoffs με τους τρεις μεγάλους, από τότε που επέστρεψε στην πρώτη κατηγορία. Η επίδοση εντυπωσιακή με δέκα νίκες, μία ισοπαλία και μία ήττα.

Μάλιστα ακόμα και αυτή η μοναδική ήττα, ήρθε με το γκολ του Μάρκους Μπέργκ στο τελευταίο λεπτό του περσινού ματς με τον Παναθηναϊκό. Και αφού πρώτα είχε γίνει ανατροπή από το 0-2, στο 2-2. Η σχέση δε που έχει αναπτύξει η ΑΕΚ με τον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ από την ημέρα που επέστρεψε στην μεγάλη κατηγορία μπορεί να την πει κανείς και πελατειακή. Αν δει κανείς τις αναμετρήσεις μεταξύ των δύο Δικεφάλων τότε θα δει ένα εντυπωσιακό σερί από την Ένωση. Συγκεκριμένα από την σεζόν 2015-16 έως και χθες οι δύο ομάδες έχουν αναμετρηθεί πέντε φορές στο ΟΑΚΑ. Στις πέντε αυτές αναμετρήσεις η ΑΕΚ όχι απλά είναι αήττητη, αλλά δεν έχει δεχθεί ούτε ένα γκολ. Από την πλευρά του ο ΠΑΟΚ έχει καταφέρει να πάρει μόλις μια ισοπαλία (0-0), και αυτή την προτελευταία αγωνιστική των playoffs την πρώτη σεζόν των «κιτρινόμαυρων» με την επιστροφή τους.