Σώθηκε στις καθυστερήσεις ο Ολυμπιακός

Τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι για τον Ολυμπιακό χωρίς νίκη, μετά την ισοπαλία στη Ξάνθη και την ήττα από την Σπόρτινγκ, αφού στις καθυστερήσεις του αγώνα με τον Αστέρα Τρίπολης στο Καραϊακακη κατάφερε να σώσει την παρτίδα και να…πάρει ισοπαλία (1-1) από τους Αρκάδες. Στο ξεκίνημα του ματς και έως το 30ό λεπτό η εικόνα συνολικά της αναμέτρησης ήταν… κάκιστη. Ο Ολυμπιακός δεν έβρισκε ρυθμό και σωστά πατήματα για να απειλήσει επαρκώς τον Αστέρα και οι Αρκάδες από την άλλη κοίταζαν να διαφυλάξουν τα νώτα τους και να βγουν καλά στην κόντρα επίθεση.

Από το 32′ και μετά ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση και παρότι το αγωνιστικό του πρόσωπο δεν ήταν το ανάλογο έβγαλε καλές φάσεις για γκολ. Στο 36′ ένα σουτ του Οφόε λίγο έξω μετά από πάσα Καρσελά, στο 38′ ένα ακόμα σουτ του που βγήκε έξω από κόντρα και στο 39′ μία κεφαλιά του Ένγκελς από κόρνερ του Σεμπά. Υπήρχαν και δύο σουτ του κορυφαίου του Ολυμπιακού στο α” μέρος, Ζντιέλαρ. Παρά την πίεση των Πειραιωτών προς το τέλος του 1ου 45λεπτου το 0-0 παρέμεινε. Στο β” μέρος ο Αστέρας κατάφερε να βρει δίχτυα από την άσπρη βούλα. Στο 53′ ο Ρομαό έκανε χέρι σε μπαλιά Ισνάλντο και ένα λεπτό μετά ο Μανιάς σκόραρε με πέναλτι για το 0-1. Ο Χάσι έκανε αλλαγές και πήγε το σχήμα 4-4-2 με Εμενίκε και Τζούρτζεβιτς και ενώ έβαλε και τον Πάρντο ενώ ο Αστέρας άρχισε να παίζει με 5-3-2. Στο 62ο λεπτό ο Εμενίκε με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι από σέντρα του Ζιλέ. Στο 74′ ο Καλτσάς είχε ένα χαμένο τετ α τετ και στην συνέχεια ο Ολυμπιακός έβγαλε ξανά φάσεις. Κυρίως στο 83′ την κεφαλιά του Τζούρτζεβιτς που έβγαλε εξαιρετικά ο Αθανασιάδης ενώ χαμένο τετ α τετ για τους Αρκάδες είχε και ο Δουβίκας. Στο 93ο λεπτό ο Ολυμπιακός κατάφερε να ισοφαρίσει την αναμέτρηση με πέναλτι του Τζούρτζεβιτς μετά από υπόδειξη για χέρι του Ιγκλέσιας. Η φάση βγήκε από σουτ του Ανδρούτσου. Ο Ιγκλέσιας και οι Αρκάδες αμφισβήτησαν την απόφαση αυτήν τονίζοντας ότι δεν υπήρχε χέρι. Παρά την πίεση του Ολυμπιακού δεν μπήκε άλλο γκολ και έμεινε το 1-1.