"Σφαλιάρα" στη Γερμανία για τον Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερε στην Γερμανία και γνώρισε την πρώτη του ήττα στην φετινή Ευρωλίγκα. Οι «πράσινοι» πλήρωσαν τις αδυναμίες που παρουσίασαν στην άμυνα επιτρέποντας στους γηπεδούχους να βρουν εύκολους πόντους κοντά στο καλάθι, ενώ και στην επίθεση έδειξαν να «κολλάνε» σε κρίσιμα σημεία.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο ματς, στο 2’ προηγήθηκε με 7-0 και στο 4’ με 11-4. Στο 6’ η Μπάγερν Μονάχου μείωσε σε 11-10, ενώ στο 7’ οι «πράσινοι» ξέφυγαν εκ νέου με 18-12. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες ισόπαλες στο σκορ (20-20) ενώ στο 11’ οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προσπεράσουν για πρώτη φορά στο σκορ με 22-20. Στο 12’ η Μπάγερν έκανε το 26-22 και στο 15’ το υπέρ της 32-26. Το «τριφύλλι» μείωσε σε 34-33 στο 16’, ενώ στο 19’ πήρε προβάδισμα με 40-36. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με 41-40 υπέρ του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ, ο οποίος ξέφυγε με 47-42 πολύ γρήγορα στην αρχή του δεύτερου μέρους. Η γερμανική ομάδα συνέχιζε να βρίσκει λύσεις και ισοφάρισε σε 47-47 στο 24’, αλλά στο 28’ το «τριφύλλι» προσπέρασε εκ νέου με 56-50. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν και πάλι να ισοφαρίσουν σε 56-56 40’’ πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, πριν το φινάλε του με το σκορ στο 58-56 υπέρ των «πράσινων». Στο 34’ το «τριφύλλι» έκανε το υπέρ του 66-64, ενώ με δύο βολές του Στεφάν Λάσμε διατήρησε το προβάδισμα (67-68) με 5 λεπτά να μένουν για την λήξη. Οι γηπεδούχοι τότε έτραξαν σερί 9-2 για το 76-70. Με το παιχνίδι να πηγαίνει προς το τέλος του, ο Λανγκφορντ ανέλαβε δράση και με 9 συνεχόμενους πόντους διατήρησε μέσα τον Παναθηναϊκό μέσα στο παιχνίδι. Ο Μπούκερ είχε 0/2 στα 5″, όμως ο Γκιστ έκανε λάθος πάσα μετά το ριμπάουντ και η Μπάγερν Μονάχου πήρε τελικά τη νίκη (80-79).